W Mokrem uczcili pamięć Sybiraków

Dziś 17 września, Światowy Dzień Sybiraka i zarazem rocznica rosyjskiej napaści na Polskę. Rokrocznie tragiczne wydarzenia II wojny światowej upamiętniane są w całym kraju. Nie inaczej było też wczoraj w Mokrem, szczególnie dotkniętym przez zbrodnie NKWD. Na Sybir wywiezionych zostało 33 żołnierzy Armii Krajowej pochodzących z tej miejscowości.

Żyrakowskie obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Kapliczką Sybiraków w Mokrem. Następnie podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Zasowie wszyscy oddali hołd zesłańcom oraz mieszkańcom Mokrego.

Po części oficjalnej przyszedł czas na artystyczną. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrem przygotowali wzruszający montaż słowno-muzyczny. Obchody zamknął koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Żyraków. Na wydarzenie zaprosili: wójt Gminy Żyraków, Sołectwo Mokre, szkoła podstawowa w Mokrem, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia Wczoraj I Dziś” a także Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.