Obchody Dnia Sybiraka w Mokrem

17 wrzesień to wyjątkowo bolesna data w historii Polski. Przypomina ona zarówno o agresji radzieckiej, jak i losach tych, których wywieziono na Sybir i w inne części ZSRR. W Mokrem obchody Dnia Sybiraka nabierają wyjątkowego wymiaru. W listopadzie 1944 roku, NKWD aresztowało i wywiozło kilkudziesięciu mieszkańców do łagrów w Borowiczach. Ich potomkowie wciąż pamiętają o tym tragicznym wydarzeniu.

Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zasowie. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Adama Czuchry. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mokrem przygotowali montaż słowno-muzyczny.

Ważnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek pod Kapliczką Sybiraków w Mokrem, która została wybudowana przez mieszkańców na pamiątkę tragedii z 1944 roku. Wartę honorową pełniła reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy.

Spotkanie zakończyło się w Szkole Podstawowej w Mokrem. Tam uczestnicy mogli obejrzeć dioramy „KATYŃ” autorstwa Gustawa Gizy oraz wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II Wojny Światowej” przygotowaną przez IPN.