Dzień Sybiraka w Mokrem

Powiatowy Dzień Sybiraka rozpoczął się mszą w kościele parafialnym w Zasowie. Zorganizowano go, aby upamiętnić 83. rocznicę wywozu żołnierzy Armii Krajowej z Mokrego na Sybir w 1944 roku.

Druga część uroczystości odbyła się przed Kapliczkę Sybiraków w Mokrem, na której znajdują się pamiątkowe tablice. Jak ważna jest pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach podkreślają Sybiracy i młodzież zgromadzona na obchodach.

 

Obchody 83. rocznicy wywozu żołnierzy AK na Sybir były także okazją do odsłonięcia tablicy Szklaku Partyzanckiego III Zgrupowania AK Obwodu Dębica.

Program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrem. Przedstawiciele lokalnej społeczności, samorządów oraz środowisk sybiraków złożyli u podnóża kapliczki wiązanki kwiatów oraz znicze.

Zebrani udali się do budynku Szkoły Podstawowej w Mokrem, gdzie podziwiali wystawę dioramów “Historia Polski w miniaturze zamknięta” autorstwa Gustawa Gizy, a także wystawę IPN “Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-45”.