Wojewódzkie Święto Ludowe w Paszczynie. Świętowali ludowcy, strażacy, samorządowcy i wszyscy mieszkańcy

W Paszczynie świętowano, i to aż z trzech okazji. Pierwszą były obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, drugą Wojewódzkie Święto Ludowe, a trzecią odsłonięcie tablicy upamiętniającej posłów paszczyńskich. Podczas uroczystości przywołano pamięć o Janie Siwuli, Michale Jedynaku oraz Janie Henryku Jedynaku. Te trzy osoby łączyła miłość do lokalnej ziemi, działalność gospodarcza i społeczna oraz reprezentowanie interesów chłopów na arenie parlamentarnej.

Na pamiątkowej tablicy wypisana została jedynie część z bogatej listy osiągnięć posłów z Paszczyny. Padły również deklaracje dotyczące sprowadzenia do Polski szczątków Jana Henryka Jedynaka. Były poseł pochowany został w Londynie.

Jan Siwula oraz Michał i Jan Henryk Jedynak związani byli m.in. z przedwojennymi strukturami Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mieczysław Kasprzak, prezes podkarpackich struktur PSL, przywołując historyczne przykłady, podkreślał znaczenie samorządu także w obecnych czasach.

Paszczyńskie święto, które patronatem objął m.in. prezydent Andrzej Duda, uświetniła Orkiestra Dęta Gminy Dębica. Uroczystość była okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń dla zasłużonych dla ruchu ludowego oraz strażaków. Ponadto od Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP medal honorowy im. Bolesława Chomicza za zasługi na rzecz związku otrzymał wójt Stanisław Rokosz. Po gratulacjach i pamiątkowych zdjęciach na scenie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Paszczynie oraz grup działających przy Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie-Osiedlu. Na zakończenie dla wszystkich wystąpiła kapela RoY oraz odbyła się zabawa taneczna.