Jużyna – podwieczorek dla żniwiarzy to już tradycja w Gminie Jodłowa

Inscenizacja dawnych obrzędów żniwnych, prezentacja i konkurs Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Dębickiego na najlepszą potrawę regionalną oraz smaczny poczęstunek. Jużyna – podwieczorek dla żniwiarzy to już tradycja w Gminie Jodłowa. Jak zawsze na wydarzeniu panowała wyjątkowa atmosfera. Było to również IV Powiatowe Święto Potraw Regionalnych.

– Jużyna oddaje rolniczy charakter Gminy Jodłowa. Mogliśmy zobaczyć w przedstawieniach stowarzyszeń dawne zwyczaje, w tym starodawny podwieczorek żniwiarzy. Prezentowane stoiska przybrane były ziołami i rękodziełem. Na bogato zastawionych stołach można było skosztować tego co dawniej jadali rolnicy. Dania były przepyszne, czego mogłem doświadczyć będąc w komisji konkursowej. Członkowie KGW prezentowali również folklorystyczne ubrania. Było ich, aż 15 – pisze Jan Janiga, wójt Gminy Jodłowa na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

Oprócz pysznego jedzenia, nie zabrakło też muzyki. Wystąpiły kapele ludowe: Jodłowianie z Jodłowej, Z pod Kokocza w Lubczy, oraz W kuźni i kowala z Kowalowej. Zagrał również zespół na żywo „Duet”.  Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie dyplomów i nagród dla Kół Gospodyń Wiejskich.