Gospodynie zaprosiły na tradycyjną jużynę!

Powiatowe Święto Potraw Regionalnych już za nami! Gospodynie spotkały się w Dzwonowej, aby podtrzymać tradycję i zaprezentować dania serwowane podczas jużyny. Co oznacza ta obecnie zapomniana nazwa? Jużyna to inaczej podwieczorek żniwiarzy. Podczas pracy, aby nie tracić czasu, mężczyźni posilali się w polu. Posiłek przygotowywały i przynosiły im ich żony.

To już trzecia edycja podwieczorku dla żniwiarzy w naszym regionie. Co roku grono uczestników powiększa się. Tym razem swoimi umiejętnościami w kuchni pochwaliły się nie tylko stowarzyszenia z Powiatu Dębickiego – w wydarzeniu brały udział nawet gospodynie z Małopolski.

Obecnie niewiele osób wie, co znaczyło słowo „jużyna” w dawnej kulturze polskiej. Powiatowe Święto Potraw Regionalnych obrało sobie za cel podtrzymywanie tradycji i docenianie tych, którzy pracują na roli.

Oprócz przygotowania posiłków, gospodynie musiały także dać popis swoich talentów aktorskich podczas inscenizacji dawnych obrzędów żniwnych. Koła wzięły również udział w konkursie na najlepszą potrawę regionalną. Przodowały grochówki, kwaśnice, kacapoły, gomółki oraz pierogi. Degustację umilały występy kapel ludowych.

Na III Powiatowe Święto Potraw Regionalnych zaprosili: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starostwo Powiatowe w Dębicy, Urząd Gminy w Jodłowej, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej.