I Festiwal im. Zbigniewa Warchoła za nami

Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy

Po raz pierwszy w Dębicy zorganizowany został Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych im. Zbigniewa Warchoła. Podczas trzech festiwalowych dni odbył się szereg warsztatów, spotkań i szkoleń, a ich zwieńczeniem był koncert finałowy wszystkich uczestników oraz gwiazdy wydarzenia – Wojtka Klicha.

Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. z. warchola  (32) Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy Festiwal im. Z. Warchoła w Dębicy

To pierwsze takie muzyczne wydarzenie nie tylko w Dębicy, ale na całym Podkarpaciu. Nigdzie dotychczas w naszym województwie nie zorganizowano festiwalu, w którym swoje umiejętności artystyczne mogłyby zaprezentować osoby niepełnosprawne. Festiwal rozpoczął się od warsztatów tematycznych, podczas których uczestnicy mieli okazję podszkolić swoje umiejętności. W programie imprezy znalazły się m.in. warsztaty muzyczne, które poprowadziła Izabela Piekarczyk, warsztaty ruchu scenicznego prowadzone przez Dominikę Migoń, warsztaty z wizażu zrealizowane przez Martę Kałużę oraz warsztaty z emisji głosu z Ewą Podolską. Warsztaty z psychologami z zakresu radzenia sobie z tremą i stresem poprowadzili natomiast Jolanta Pędras, Urszula Zych, Julia Brągiel, Krystian Brągiel, a zajęcia relaksacyjne Patrycja Żydek.

Podczas gali finałowej, która odbyła się 26 października o godz. 14.00 w Sali widowiskowej DK Kosmos, uczestnicy wykonali piosenki z repertuaru blisko 40 artystów, wśród których znaleźli się m.in. Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Violetta Villas, Maryla Rodowicz, Weekend, Ich Troje, Blue Cafe, Universal, Renata Przemyk czy Perfekt. Podczas finału wszyscy zaśpiewali piosenkę autorstwa Wojtka Klicha stworzoną dla Ani Wyszkoni ,,Czy ten Pan i Pani są w sobie zakochani”.
,,Fantastyczna atmosfera i wspaniali wykonawcy to dwa najistotniejsze elementy, które sprawiły, że I Festiwal im. Zbyszka Warchoła należy zaliczyć do bardzo udanych przedsięwzięć. Aż szkoda było wychodzić choćby na kilka minut z sali widowiskowej, bo wszystkie występy były świetne i żal było pominąć którykolwiek z nich. Bardzo ważną sprawą jest to, że właśnie poprzez organizację tego festiwalu uczciliśmy pamięć Zbyszka Warchoła, fantastycznego człowieka i muzyka” – powiedział Paweł Morawczyński, wiceprezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych ,,Radość”.
O niesamowitej atmosferze panującej podczas warsztatów i występów mówi także Mariola Kądzielawa, koordynatorka festiwalu i kierownik warsztatów terapii zajęciowej przy stowarzyszeniu ,,Radość”.  ,,To było świetne przeżycie. Uczestnicy wspominali Zbyszka Warchoła i to, co robił. Mieli także okazję, żeby zwiedzić najciekawsze miejsca Dębicy: Muzeum Regionalne, Galerię Sztuki, Rynek, przedszkole ,,Radość” i warsztaty terapii zajęciowej. Wszystko im się bardzo podobało i zapowiedzieli , że za rok tu wrócą” – mówi Mariola Kądzielawa.
Organizatorami festiwalu było Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych ,,Radość”, Miasto Dębica, Powiat Dębicki i Miejski Ośrodek Kultury, a głównym sponsorem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Miejski w Dębicy i Starostwo Powiatowe w Dębicy.

 

źródło: UM Dębica