Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu

27 października w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbyły się obchody Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Podczas uroczystości wyróżnienia za popularyzację idei powszechnej obronności, promocję Sił Zbrojnych i zasługi dla wojskowości otrzymali m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk i zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko.

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Dsc07164 Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą  w intencji kadry i pracowników  Terenowych Organów Administracji Wojskowej Województwa Podkarpackiego w Bazylice  Mniejszej  pw. Św. Mateusza celebrowanej przez biskupa pomocniczego  Diecezji Tarnowskiej ks. Leszka Leszkiewicza  oraz  ks. Janusza Kłęczka.  

Oficjalna część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Podczas obchodów miało miejsce wręczenie decyzji o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień osobom zasłużonym dla wojskowości.

„Monetą Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu” wyróżniony został burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom, które popularyzują idee powszechnej obronności, promują  Siły Zbrojne i przyczyniają się  do kontynuowania tradycji wojskowych.

W podziękowaniu za dotychczasową współpracę oraz wspieranie Terenowych Organów Administracji Wojskowej w realizacji zadań na rzecz obronności na terenie województwa podkarpackiego, na wniosek Wojskowych Komendantów Uzupełnień: w Jaśle, w Nisku, w Rzeszowie, w Sanoku oraz na terenie administrowanym przez WKU Mielec, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu wyróżnił ryngrafem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu  m.in. zastępcę burmistrza Dębicy Wojciecha Iwasieczko, Burmistrza Miasta Pilzna Ewę Gołębiowską i dowódcę 33 blp w Dębicy ppłk Rolanda Waszkowiaka.   

 „Statuetkami Szklanymi Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu”, które wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu  ppłk Mirosław Ciesielski wyróżnieni zostali m.in. dyrektor Zarządzający Tabor Dębica  Marian Dybowski, prezes  Agregaty Pex-Pool Plus  Janusz Kania i prezes  Gas Trading Podkarpacie Stanisław Leski.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej pod kierownictwem kapelmistrza kpt. Andrzeja Kufla, która zaprezentowała  „Wiązankę pieśni żołnierskich” oraz prelekcja „Mieleccy żołnierze niepodległości”  wygłoszona przez  dr Jerzego  Skrzypczaka.

Na zakończenie obchodów Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej na Podkarpaciu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” działający przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Zaproszeni goście mieli także okazję obejrzeć stoisko promocyjne  WKU w Mielcu, Miasta Mielec, 33 BLP Dębica oraz wziąć udział w otwarciu  wystawy Muzeum Regionalnego w Mielcu „Mieleccy żołnierze niepodległości 1863 – 1949”, jak również okolicznościowej wystawy Centrum Pamięci im. gen. Władysława Sikorskiego  w Tuszowie Narodowym pt.  „Generał Sikorski – polityk i mąż stanu”.

 

źródło: UM Dębica