Dębiczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Już od pięciu lat 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich w powiecie dębickim organizowany jest szereg uroczystości przypominających tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli walkę o niepodległą ojczyznę. W sobotę w Domu Kultury “Śnieżka” odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego zatytułowany “Oskarżeni o wierność”. Jeden z utworów pieśniarz zadedykował Danucie Siedzikównie.

W niedzielę na dębickim rynku miał miejsce dalszy ciąg uroczystości patriotyczno-religijnych. Wspominano między innymi zamordowanych członków Narodowych Sił Zbrojnych wchodzących w skład oddziału leśnego Jana Stefki „Mściciela”. O bohaterstwie żołnierzy mówił burmistrz Mariusz Szewczyk.

Kolejnym punktem ceremonii była Msza Święta w kościele św. Jadwigi. Podczas kazania ksiądz proboszcz Ryszard Piasecki przybliżył wiernym postać Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszka” –  legendarnego dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Po Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się na Cmentarz Wojskowy. Dla uczczenia pamięci tych którzy w chwili próby stanęli w obronie ojczyzny został odczytany apel poległych zakończony salwą honorową. Nie zapomniano również o bohaterstwie kobiet walczących o wolną Polskę.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, parlamentarzyści, władze powiatu, gminy i miasta, służby mundurowe oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, oświatowych i społecznych. Tegorocznym uroczystościom towarzyszył 16. Batalion Saperów z Niska.