Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2016

DSCF0514Koncert „Oskarżeni o wierność” w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego zainaugurował powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2016. Ten uznany bard niepodległościowy wystąpił 27 lutego br. w Domu Kultury „Śnieżka”. Dzień później, na dębickim Rynku, odbyły się główne uroczystości z udziałem 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska.

Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd „Żołnierzom Wyklętym”. Również po to, żeby czerpać z ich poświęcenia, które kształtowało charakter ludzi tworzących antykomunistyczną opozycję. Chcemy nie tylko o nich pamiętać, ale pragniemy także tę bezcenną pamięć o historii przekazywać dalej – mówił tuż przed koncertem Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego.

Starosta podkreślił, że pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” jest nauką o niezłomności. – Lista „dębickich Wyklętych” jest długa. Zawiera zarówno nazwiska wybitnych oficerów, pełniących ważne funkcje w strukturach polskiego podziemia, jak i pseudonimy szarych żołnierzy – zaznaczył Starosta.

W niedzielę (28 lutego br.) na Rynku złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym „Wyklętych”. Następnie zebrani, na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, uroczyście przemaszerowali do kościoła pw. św. Jadwigi, w którym odprawiono nabożeństwo w intencji bohaterów Polski Podziemnej. Po mszy świętej, zgromadzeni uczestniczyli w ceremoniale patriotyczno-religijnym na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy, gdzie odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek  Żołnierzy AK – Środowisko 5 PSK AK, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Parafia pw. św. Jadwigi oraz Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy.

Tegorocznym obchodom będą towarzyszyć również inne wydarzenia. Wśród nich – projekcja filmu Sławomira Górskiego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”. Zostanie on odtworzony w  szkołach powiatu dębickiego w dniach 7 – 11 marca br.

ZOBACZ ZDJĘCIA

źródło: Powiat Dębica