Cykl spotkań i warsztatów z dietetykiem dla seniorów w ramach Klubu Aktywności Lokalnej

„To co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nasze przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu (…)

Zdaniem żywieniowców powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy. Odżywiać się zdrowo powinniśmy w każdym okresie życia (…)”

 

Zatem jak zdrowo się odżywiać? Co jest podstawą zdrowej diety? Jak osoby starsze powinny komponować posiłki, aby dostarczały wszystkich substancji odżywczych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań  seniorzy mogą uzyskać podczas cyklicznych spotkań organizowanych w ramach działalności Klubów Aktywności Lokalnej. Doświadczony trener, dietetyk i ekspert zdrowego żywienia Ewa Wojtaszek prowadzi warsztaty w ramach realizacji projektu „Centrum usług Społecznych Gminy Dębica-nowa jakość życia mieszkańców w 16 miejscowościach na terenie Gminy Dębica.

Dnia 18 kwietnia o godzinie 18.00 w Domu Ludowym Stobiernej miało miejsce kolejne z serii spotkań z dietetykiem. W warsztatach uczestniczył Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Na spotkaniu dietetyk pokazała ile kostek cukru kryje się w produktach spożywczych, traktowanych jako drobne przekąski. Uczestnicy uczyli się jak być świadomym konsumentem i jak komponować zdrowe posiłki

Natomiast podczas  warsztatów w Kochanówce tematem były zdrowe nawyki żywieniowe, a w szczególności skoncentrowano się na chorobie, która jak się okazuje jest epidemią XXI wieku – cukrzycy. Zostały wyjaśnione mechanizmy powstawania cukrzycy, pierwsze objawy jakie możemy zauważyć, zwiastujące chorobę jak i konsekwencje nie wprowadzania zmian w diecie i leczeniu. Zostały przedstawione zalecenia dietetyczne w tym schorzeniu, jak prawidłowo komponować zdrowe posiłki, sposoby w jaki możemy zminimalizować ryzyko rozwoju cukrzycy oraz zatrzymanie już istniejącej choroby.

 Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Tematyka warsztatów zachęciła zebrane osoby do czynnego udziału. Seniorzy chętnie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z nawykami żywieniowymi. Spotkanie zakończyło się zdrowym, smacznym akcentem Pani dietetyk przygotowała pyszną degustację, oczyszczający zielony koktajl – idealny na drugie śniadanie lub podwieczorek.

Cykl organizowanych warsztatów niewątpliwie przyczyni się do wzrostu świadomości w zakresie zdrowej zbilansowanej diety. Niezależnie od wieku żywienie jest podstawą dla jakości naszego życia, dlatego warto nabywać wszelką wiedzę, która umożliwi nam racjonalne  gospodarowanie własnym jadłospisem, zwłaszcza wśród seniorów.

Dziękujemy prowadzącej za zaangażowanie, inspirujące i motywujące warsztaty oraz Stowarzyszeniu Nakręceni na Kulturę” za współpracę i realizację usługi Klub Aktywności Lokalnej.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z Harmonogramem spotkań i aktywnego uczestnictwa w spotkaniach.

 

Projekt „Centrum Usług Społecznych w gminie Dębica – nowa jakość życia mieszkańców” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacja Wiedza Edukacja Rozwój; Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/cykl-spotkan-i-warsztatow-z-dietetykiem-dla-seniorow-w-ramach-klubu-aktywnosci-lokalnej-3232.html