Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego – Serwis informacyjny Miasta Dębica

16 maja 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Rekonstrukcja historyczna, konkursy, wystawa plenerowa, koncert i sesja popularno-naukowa, to wydarzenia planowane w ramach Roku Władysława Strumskiego w Dębicy.  Odbędą się one w ramach projektu „Władysław Strumski, ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”

Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Przedsięwzięcia dofinansowane będą w ramach Programu Patriotyzm Jutra, z którego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała 45 tys. złotych.  W czasie konferencji prasowej o programie i celu organizowania tych wydarzeń mówili: Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, Małgorzata Rycak, wnuczka pisarza oraz Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Ideą podjętej przez Radę Miasta uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022, Rokiem Władysława Strumskiego, jest z jednej strony upamiętnieniem tej postaci. Z drugiej strony pokazanie społeczeństwu kim był Władysław Strumski – co mu zawdzięczamy i jak ta postać może inspirować dębiczan do podjęcia służby. Władysław Strumski był bowiem człowiekiem służby. Służył ojczyźnie, społeczeństwo i drugiemu człowiekowi – zaznaczał Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.

Przedsięwzięcia w ramach projektu będą realizowane od czerwca do października. – Będziemy mieć dwa duże wydarzenia. Pierwsze z nich to rekonstrukcja dwóch akcji dywersyjnych, która odbędzie się na dębickim Rynku. Jedna przedstawiająca śmierć Romana Banka pseudonim Żbik, a druga to akcja likwidacji żandarma Bąka. Zorganizujemy też konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z Armią Krajową. Oprócz tego ogłoszone zostaną konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z życiem Władysława Strumskiego. Nakręcimy również film – wymienia Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP

W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

– Chcemy pokazać maszyny do pisania, rękopisy dziadziusia, różne zdjęcia, jego opracowania. To są bardzo cenne dla nas pamiątki i chcemy, aby zobaczyli je mieszkańcy Dębicy – mówiła wnuczka.

W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.

Źródło: https://debica.pl/wydarzenia-roku-wladyslawa-strumskiego/