Konferencja o Władysławie Strumskim – Serwis informacyjny Miasta Dębica

30 września 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wspólnie z Miastem Dębica organizują konferencję popularno-naukową pt. „Władysław Strumski – żołnierz który zamienił karabin na pióro”. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodzonego w Dębicy Roku Władysława Strumskiego.

Konferencja odbędzie się w Domu Kultury Śnieżka w najbliższy czwartek (6 października). Rozpocznie się o godz. 12:00 prelekcją pn. „Żołnierz, pisarz, społecznik – Władysław Strumski”, którą wygłosi zastępca burmistrza Maciej Małozięć. O działalności dywersyjnej Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie opowie prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei dr Zofia Brzuchowska z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawi temat obrony wolności i kulturowej wspólnoty w pisarstwie Władysława Strumskiego. Ostatnim prelegentem będzie dr hab. Tomasz Balbus, naczelnik OBUiAD Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Opowie on o konspiracji AK-WiN na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.

Wydarzenie będzie także okazją do podsumowanie konkursów poświęconych patronowi roku 2022 w Dębicy i wręczenia nagród uczestnikom. Konferencja popularno-naukowa to kolejna odsłona działań dotyczących Władysława Strumskiego w ramach programu Patriotyzm Jutra.

W ramach obchodów Roku Władysława Strumskiego w Dębicy odbyło się do tej pory wiele inicjatyw przypominających i upamiętniających osobę Strumskiego. Cykl wydarzeń zainaugurował koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W czerwcu w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja podsumowująca konkursy realizowane dla dzieci i uczniów ze szkół podstawowych. W sierpniu na dębickim Rynku zainstalowano wystawę plenerową oraz odbyła się rekonstrukcja ulicznych walk dywersyjnych. Ponadto w szkołach organizowane są akademie, spotkania i konkursy poświęcone patronowi roku.

Źródło: https://debica.pl/konferencja-o-wladyslawie-strumskim/