Setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego – Serwis informacyjny Miasta Dębica

23 czerwca 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Żołnierz Armii Krajowej, dowódca oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarz i społecznik urodził się sto lat temu, 23 czerwca 1922 roku. Z tej okazji władze Dębicy złożyły dzisiaj kwiaty na jego grobie na dębickim Cmentarzu Wojskowym.

Setne urodziny Władysława Strumskiego

Setne urodziny Władysława Strumskiego

Rok Władysława Strumskiego zainaugurował koncert  Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  Aby przybliżyć wydarzenia z życia oficera Armii Krajowej i pisarza zorganizowane były już szkolne konkursy, akademie, prezentacje oraz piesze rajdy i złazy.

Dzisiaj, 23 czerwca – w dniu setnych urodzin Władysława Strumskiego, zastępcy burmistrza: Jerzy Sieradzki i Maciej Małozięć, złożyli kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.  

W kolejnych miesiącach będą realizowane kolejne inicjatywy poświęcone oficerowi Armii Krajowej i pisarzowi. W sierpniu na dębickim Rynku odbędzie się inscenizacja historyczna oraz koncert patriotyczny i wystawa. Na jesień zaplanowano m.in. konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z walką o niepodległość Polski. Zostanie również nakręcony film dokumentalny.

W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

Władysław Strumski urodził się 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.

Źródło: https://debica.pl/setna-rocznica-urodzin-wladyslawa-strumskiego/