Uczcili pamięć żołnierzy AK – rocznica ataku na bazę w Gołęczynie

Źrodło zdjęcia: Armia Krajowa Dębica

Minęło już 78 lat od wydarzeń w Gołęczynie, podczas których polegli lub przedostali się do niewoli żołnierze AK działający na terenie naszego regionu. Mieszkańcy uczcili pamięć walczących.

Uprzednia sobota była dla niektórych czasem odpoczynku i wycieczek – dla innych dniem poświęconym pamięci przodków. Uroczystości rozpoczęła msza w kościele OO. Karmelitów w Pilźnie oraz złożenie kwiatów przy Pomniku Bohaterów Niepodległości znajdującym się na rynku.

Uhonorowanie poległych odbyło się również poprzez sztukę. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dobrkowie zadbała o oprawę artystyczną wydarzenia. Ich występ oglądano pod pomnikiem w Gołęczynie. Tam też poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Wiązanki opatrzone były nazwiskami żołnierzy, którzy zmarli w trakcie akcji „Burza”.

Atak Niemców na bazę III Zgrupowania AK Obwodu Dębica w Gołęczynie rozpoczął się o 4 rano – 78 lat temu, 20 sierpnia 1944 roku. Trzy kompanie wroga odcięły żołnierzom AK drogę do przysiółka Złotoryja, gdzie znajdowała się reszta polskich sił zgromadzonych w tej okolicy. Podczas walk poległo siedem osób, raniono cztery, a dziesięć wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, skąd udało się wydostać tylko nielicznym. Pozostali zdołali się wycofać. Dowodził nimi ppor. Edmunda Mateckiego ps. Lis.

Oto nazwiska poległych:

kpt. Józef Lutak ps. Dyzma

kpt. Jan Osucha ps. Mizera

ppor. Władysław Wołoszyn ps. Wola

ppor. Zygmunt Janicki ps. Dąbek

kpr. Franciszek Krawiec ps. Kowadło

kpr. Władysław Pila ps. Młot

strz. Roman Wołowiec ps. Świerk

Źrodło zdjęcia: Armia Krajowa Dębica
Źrodło zdjęcia: Armia Krajowa Dębica
Źrodło zdjęcia: Armia Krajowa Dębica
Źrodło zdjęcia: Gmina Pilzno

To nie koniec wydarzeń patriotycznych w tym miesiącu. Wielkimi krokami zbliżają się doroczne uroczystości na Kałużówce. Upamiętnienie żołnierzy, którzy brali udział w akcji „Burza”, rozpocznie się w najbliższą niedzielę o 10:00. Pierwszy punkt programu to msza polowa.