Zobacz relację z Kałużówki!

Minęło 78 lat od akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce. Jak co roku, mieszkańcy zebrali się na polanie, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli za wolną Polskę. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą, podczas której dziękowano przodkom za ich odważną postawę. Na Kałużówce nie zabrakło również młodzieży.

Akcja „Burza” to działania żołnierzy Armii Krajowej podjęte w końcowej fazie okupacji niemieckiej. Jedną z ważniejszych potyczek stoczonych w tym okresie na terenie naszego rejonu była bitwa na Kałużówce. Choć starcie okazało się zwycięskie dla sił polskich, wielu żołnierzy AK poległo w dniach po bitwie. Przez długi czas ich prowizoryczne groby rozsiane były po lasach w pobliżu polany.

W uroczystościach uczestniczył również Przemysław Lazarowicz, wnuk podpułkownika Adama Lazarowicza ps. „Klamra”, który dowodził podczas bitwy na Kałużówce. Jako zastępca Prezesa IV Zarządu Głównego WiN został aresztowany przez UB i stracony 1 marca 1951 roku. W bitwie na Kałużówce brał również udział ojciec Przemysława – Zbigniew Lazarowicz.

Spotkanie to efekt współpracy samorządów z terenu Powiatu Dębickiego. Oprócz obchodów na polanie, zorganizowane zostały również uroczystości upamiętniające rocznicę ataku na bazę w Gołęczynie. Podczas akcji poległo 7 żołnierzy, a 10 dostało się do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Uroczystości zakończył piknik historyczny, podczas którego wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Pieśni partyzanckie i patriotyczne znów rozbrzmiały na polanie.