Stanisław Świerk po 52 latach żegna się z batutą. Koncert już 20 marca

Prawdziwą ucztę dla ucha przygotowuje Miejska Orkiestra Dęta. Planowany na 20 marca koncert będzie jednocześnie pożegnaniem z batutą Stanisława Świerka.

Po 52 latach Stanisław Świerk przekazuje kierowanie Miejską Orkiestrą Dętą. Nowym kapelmistrzem został Marek Ruda, który przyznaje, ze przed nim ogromne wyzwanie.

W czasie koncertu nie zabraknie także podziękowań dla Stanisława Świerka, którego niezwykła osobowość stanowiła przez dziesięciolecia centrum życia muzycznego miasta.

Stanisław Świerk od 1970 roku był dyrygentem Miejskiej Orkiestry Dętej, która swoimi występami uświetnia większość uroczystości patriotyczno-religijnych i kulturalnych w Dębicy. Orkiestra koncertowała także poza granicami kraju, m.in. w: Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Belgii, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Węgrzech. Brała udział w wielu przeglądach i festiwalach. Stanisław Świerk z orkiestrą zdobył wiele nagród i wyróżnień. Był wielokrotnym laureatem Wojewódzkich Przeglądów w Rzeszowie, Tarnowie, Lublinie, Krakowie, Tyczynie i Ogólnopolskich Konkursów, m.in. w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Poznaniu.

Stanisław Świerk za swoja pracę i zaangażowanie, a także osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne został wielokrotnie odznaczony, m.in. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wyróżniony tytułami: Zasłużony dla Miasta Dębicy i Zasłużony dla Powiatu Dębickiego.