Stanisław Świerk przekazuje dyrygencką pałeczkę Markowi Rudzie

Po 52 latach Stanisław Świerk przekazuje kierowanie Miejską Orkiestrą Dętą. Na zakończenie jego pracy odbędzie się uroczysty koncert. Nowym kapelmistrzem został Marek Ruda, który podczas uroczystości pod cegielnią po raz pierwszy dyrygował miejską orkiestrą.

Stanisław Świerk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez wiele lat był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I St. im. Krzysztofa Pendereckiego i Szkoły Muzycznej II St. w Dębicy. Był także zastępcą przewodniczącego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału w Rzeszowie, zastępcą prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów, dyrygentem Big Bandu oraz Orkiestry Symfonicznej Średniej Szkoły Muzycznej w Dębicy.

Od 1970 roku był dyrygentem Miejskiej Orkiestry Dętej, która swoimi występami uświetnia większość uroczystości patriotyczno-religijnych i kulturalnych w Dębicy. Orkiestra koncertowała także poza granicami kraju, m.in. w: Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Belgii, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Węgrzech. Brała udział w wielu przeglądach i festiwalach. Stanisław Świerk z orkiestrą zdobył wiele nagród i wyróżnień. Był wielokrotnym laureatem Wojewódzkich Przeglądów w Rzeszowie, Tarnowie, Lublinie, Krakowie, Tyczynie i Ogólnopolskich Konkursów, m.in. w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Poznaniu.Stanisław Świerk za swoja pracę i zaangażowanie, a także osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne został wielokrotnie odznaczony, m.in. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wyróżniony tytułami: Zasłużony dla Miasta Dębicy i Zasłużony dla Powiatu Dębickiego.Jego niezwykła osobowość stanowiła przez dziesięciolecia centrum życia muzycznego miasta. To dzięki niemu Miejska Orkiestra Dęta w Dębicy przetrwała mimo różnych trudności, zmian systemowych, kryzysów politycznych i gospodarczych.Jak zapewnia i deklaruje Stanisław Świerk, nadal będzie chciał współpracować z dębicką orkiestrą służąc swoimi radami.Pożegnalny koncert Stanisława Świerka planowany jest na marzec br.

Źródło: https://debica.pl/stanislaw-swierk-przekazuje-dyrygencka-paleczke/