Śladami kryminalistyki… rozpoczęto DUT w Dębicy!

Kto z nas nie lubi odkrywać ukrytych tajemnic i doszukiwać się prawdy? Gdzie tworzy się granica miedzy rozsądkiem a intuicją? I od czego właściwie zacząć jak już natkniemy się na trop w śledztwie? Studenci Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy śladami nauki – tym razem tej kryminalistycznej rozpoczęli kolejny cykl interaktywnych zajęć w semestrze zimowym 2023/24.

W ubiegłą sobotą, 21 października Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza już po raz 20.wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat pozwolą 160 zakwalifikowanym uczestnikom spędzić sobotni czas w niecodzienny sposób – łącząc naukę z zabawą. Pierwszy wykład w semestrze zimowym pozwolił uczestnikom wcielić się w rolę detektywa. Studenci niczym Sherlock Holmes przy pomocy materiałów znajdujących się w profesjonalnej walizce detektywistycznej badali różnego rodzaju ślady, szukając odpowiedzi na powstałe zagadki. Dzięki wiedzy prowadzącej, która na co dzień pracuje w obszarze prawa i kryminalistyki szkoląc „dorosłych studentów” –tym razem również Ci trochę mniejsi mogli dowiedzieć się jakie są sposoby niszczenia i zabezpieczania śladów, a także poznali „złotą siódemkę” pytań kryminalistycznych. Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty dodatkowo otrzymają kolejną odsłonę „Zestawu Naukowca”, dzięki któremu dziecko samodzielnie będzie mogło wykonać kilka nowych doświadczeń w domu.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Jaśle i Zarszynie. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład zapoczątkował  także semestr zimowy DUT w Mielcu, gdzie mali studenci eksperymentowali z „groźnym tlenem” przekonując się jakie konsekwencje może on przynieść wchodząc w różnego rodzaju reakcje. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Dębicy, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 2 warsztaty(prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Miejscem gdzie odbywają wszystkie wykłady jest Dom Kultury i Kino Śnieżka, natomiast warsztaty prowadzone sąw II Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób. DUT w Dębicy po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Polska oraz Firma Oponiarska Dębica a także Partnerzy: firma Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy.