To już 18-ty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy!

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W ubiegłą sobotę -29 października,160 osób wzięło udział w pierwszym wykładzie DUT rozpoczynając cykl zajęć w semestrze zimowym 2022-23, przeznaczonym dla dzieci w wieku 7-12 lat. Jest to już 18-ty semestr DUT w Dębicy i pierwszy w całości stacjonarny od momentu rozpoczęcia pandemii. Dzięki prowadzonym wykładom i warsztatom dzieci z powiatu dębickiego mogą w ramach bezpłatnych zajęć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „W ruchu i bezruchu ”uczestnicy dzięki przeprowadzonym doświadczeniom zapoznali się z kinematyką i dynamiką. Omówili różne rodzaje ruchów przekonując się, że stojąc równocześnie można się także poruszać. Uczestnicy doświadczyli ruchu ciała po Ziemi ale także latania, pływania i swobodnego spadku. Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w fizycznych doświadczeniach nie brakowało. Wykład poprowadziła na co dzień pracująca na Politechnice Rzeszowskiej – Magdalena Kulig, zarażająca naukową energią nawet tych najbardziej „opornych”.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów. Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu i Jaśle. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład odbył się także w Jaśle, gdzie mali studenci eksperymentowali z żywiołem powietrza przekonując się jak aerodynamika działa w życiu codziennym. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Dębicy, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Miejscem gdzie odbywać się będą wszystkie wykłady jest Dom Kultury i Kino Śnieżka, natomiast warsztaty prowadzone będą w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób. DUT w Dębicy po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Polska oraz Firma Oponiarska Dębica a także Partnerzy: firma Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy. Zajęcia współfinansowane są również ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Dębica.