Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Dębicy po raz kolejny zachwycił małych studentów!

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami popularnonaukowymi w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego (DUT) w Dębicy. Semestr letni zapoczątkował chemiczny, interaktywny wykład, który zainspirował łącznie 160 dzieci biorących udział w projekcie. To już 19. semestr DUT organizowany dla „spragnionych wiedzy” dzieci z terenu powiatu dębickiego.

W ubiegłą sobotę, 25 marca rozpoczął się semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy, kolejny raz udowadniając uczestnikom jak fascynujący może być świat nauki. Pierwszy wykład zapoczątkował cykl spotkań zawierających wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat.  Wykłady dają możliwość uczestnictwa 160 dzieciom, natomiast warsztaty prowadzone w małych grupach obejmują łącznie 120 uczestników. Warto dodać, że wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne dla uczestników.

Podczas pierwszego wykładu pn. „Materiały wokół nas” uczestnicy zwrócili uwagę na materiały z których zrobione są rzeczy używane codziennie przez każdego z nas – takie jak łyżka, kubek czy widelec. Poznali 3 grupy materiałów, przyglądając się temu jaki jest ich skład, podstawowe właściwości i co je łączy z układem okresowym pierwiastków. Nie zabrakło przy tym eksperymentów, które pomogły dzieciom zrozumieć dane zagadnienia. Zdumienie i zachwyt wyraźnie widoczny na twarzach uczestników okazał się najlepszą odpowiedzią na pytanie – czy wykład się podobał? Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w doświadczeniach nie brakowało, a wszystko to dzięki interaktywnym zajęciom prowadzonym przez Lucjana Staszewskiego, miłośnika i popularyzatora nauki z Warszawy. Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty  otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Jaśle oraz również od lutego br. w Gminie Zarszyn. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład odbył się równocześnie w Ustrzykach Dolnych, gdzie mali studenci eksperymentowali z żywiołem powietrza przekonując się jak aerodynamika działa w życiu codziennym. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze letnim DUT w Dębicy, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Miejscem gdzie odbywać się będą wszystkie wykłady jest Dom Kultury i Kino Śnieżka, natomiast warsztaty prowadzone będą w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. DUT w Dębicy po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Polska oraz Firma Oponiarska Dębica a także Partnerzy: firma Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy.