Kluczyki do samochodu pożarniczego już w rękach prezesa.

Kolejny samochód zasilił Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Dębica. Tym razem trafił on do OSP Pustków, gdzie 04 lutego 2022r. odbyło się uroczyste poświęcenie wozu. Podczas uroczystości kluczyki do Renault Master z 2021 roku przekazali Prezesowi OSP Pustków Rafałowi Polańskiemu, Zastępca Wójta Gminy Dębica Jacek Drobot, życząc tyle samo powrotów, co wyjazdów oraz Zastępca Wójta Marek Mikrut, który podziękował druhom za ich zaangażowanie w akcję szczepień COVID-19, mimo braku mobilizacji ze strony lokalnej przychodni.

Jest to trzeci samochód w garażach OSP Pustków. Dwa wcześniejsze to zakupiony ze środków unijnych przy wsparciu budżetu gminy w 2011 r. Mercedes Atego i przekazany w 2002 r. na 100 lecie działalności Mercedes Benz.

Renault różni się od wcześniejszych pojazdów tym, że jest to tzw. lekki wóz bojowy, do prowadzenia którego potrzebne są prawo jazdy kat.B. Oznacza to, że w każdej chwili jeden z druhów może siąść za kółkiem i ruszyć na akcję, co zmotywuje druhów i pozwoli im na jeszcze szerszą działalność. Samochód ten ma również tą przewagę nad wcześniejszymi, że jest tańszy w utrzymaniu, a do codziennych akcji nadaje się idealnie. Jak mówi Radna Gminy Dębica Klaudia Tomasik, takiego samochodu brakowało w straży i na pewno przysłuży się w akcjach podejmowanych przez OSP Pustków. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Rady Gminy i Wójta Stanisława Rokosza, mówi dalej Radna, którzy zabezpieczyli na ten cel 250 tys.zł z budżetu Gminy Dębica. Serdecznie dziękujemy za tą decyzję.

 

Obecnie na wyposażeniu druhów znajduje się także: sprzęt do ratownictwa technicznego Lukas (nożyce, rozpieracz), pompy szlamowe i pływające, 4 aparaty tlenowe, 2 agregaty prądotwórcze, sprzęt do udzielania pomocy przedmedycznej (zestaw PSP R-1 z butlą tlenową i deską ortopedyczną) oraz najaśnice.

 

Uroczystość oprócz lokalnych samorządowców oraz mieszkańców swoją obecnością uświetnili: ks. prałat Józef Hamiga – Ksiądz Kanonik, Rezydent Parafii Pustków, ks. Józef Jasiurkowski – Kapelan Powiatowy OSP RP, ks. Adam Basista – Proboszcz Parafii w Pustkowie, st. bryg. Krzysztof Marek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Grzegorz Reguła- Zastępca Wójta Gminy Żyraków, Wiceprezes Gminnego Związku OSP RP, Krzysztof Lipczyński- Radny Powiatu Dębickiego, Jerzy Polniaszek- Radny Miejsta Dębica.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/kluczyki-do-samochodu-pozarniczego-juz-w-rekach-prezesa-2545.html