Dziękowali za status

W dniu wczorajszym tj. 8 grudnia 2022 r. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odbyła się Msza Święta dziękczynna.

Dzień, w którym odbyła się modlitwa, jest nieprzypadkowy. Przez odprawienie Mszy Świętej w  dzień kultu Maryi, chcieliśmy podziękować za wszelkie płynące łaski oraz natchnienie siłą i wytrwałością w dążeniu do celu, a finalnie wykorzystania istniejących dóbr natury do poprawy zdrowia wszystkich korzystających z dobrodziejstw Latoszyna i zdrowotnego klimatu.

Zebrani goście oraz społeczność parafii modlili się za wysłuchanie próśb i duchowe wsparcie w wieloletnich staraniach w uzyskaniu statusu uzdrowiska dla Sołectw Latoszyn i Podgrodzie.  Msza była również w intencji wszystkich osób, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca.

Podczas nabożeństwa, w którym oprócz Proboszcza Parafii Piotra Grzanki, który od początku i bezgranicznie wierzył w powodzenie reaktywacji Latoszyna, uczestniczył również Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gumniskach Antoni Pyznar została poświęcona figurka Matki Boskiej, która następnie zostanie umieszczona w kapliczce nieopodal uzdrowiska.

Figurka Matki Boskiej ma również związek z pewnym wydarzeniem. Rok przed rozpoczęciem prac budowlanych Zakładu Przyrodo-Leczniczego w Latoszynie w 2015 roku mieszkaniec Dębicy ukrył za korą rosnącego drzewa medalik z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej. Zrobił to w intencji reaktywacji Uzdrowiska. Medalik ten wykonany został według wzoru, który przekazała Matka Boska, mniszce ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia tzw. szarytek, Katarzynie Laboure (ur. 2 maja 1806 roku w burgundzkiej wiosce Fain-lès-Moutiers) podczas jednego z objawień. Podczas widzenia, Katarzynie ukazała się Matka Boża z szeroko otwartymi i opuszczonymi do dołu dłońmi, z których tryskały promienie. Usłyszała wówczas następujące słowa: „Te promienie są symbolem łask, jakie zlewam na osoby, które mnie o nie proszą”.

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Głęboka wiara i dobre intencje sprawiają, że jesteśmy wysłuchani. Mieszkaniec Dębicy szczerze wierzył, że jego prośby zostaną wysłuchane i kiedyś w przyszłości będą służyły dobru. Dziś patrząc na wszystko to, co zostało wybudowane od 2015 roku w „latoszyńskich łazienkach” nie mamy wątpliwości, że przysparza wiele dobra drugiemu człowiekowi, że sprzyja rozwojowi miejscowości i jest oazą wytchnienia i nabrania sił w każdej płaszczyźnie życia. Dobro, które dzieje się na naszych oczach nie jest przypadkowe.

Po odprawionej liturgii zaproszeni goście udali się do pijalni wód w Latoszynie. Podczas spotkania Wójt Gminy Dębica opowiedział zebranym Radnym, przedsiębiorcom, członkom Rad sołeckim z Latoszyna i Podgrodzia o trudnościach związanych z uzyskaniem statusu, zrealizowanych inwestycjach oraz podziękował za wytrwałość i wsparcie jakie do niego napływało ze wszystkich stron o słuszności dążenia do celu. Zastępcy Wójta Jacek Drobot oraz Marek Mikrut przedstawili plany na przyszłość tj. inwestycje jakie będą już niebawem realizowane (zadaszenie membranowe amfiteatru, rozbudowa ścieżek zdrowotnych, montaż stacji solarnej do ładowania urządzeń mobilnych wraz z WiFi) oraz inwestycje jakich Gmina ma zamiar się podjąć. W planach między innymi jest wykorzystanie źródeł wód geotermalnych czy budowa pensjonatu.

Serdecznie dziękujemy za obecność.

 

 

 

 

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/dziekowali-za-status-3031.html