Dziecięcy Uniwersytet Techniczny rozpoczyna rekrutację w Dębicy

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy w semestrze zimowym 2023/24. Rekrutacja rozpocznie się 18 września o godz. 10:00 i potrwa do 25 września (włącznie).  Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty i są w pełni bezpłatne.

Już po raz 20. w Dębicy organizatorzy Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego zapraszają dzieci zamieszkałe na terenie powiatu dębickiego, w wieku 7-12 lat do wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych, które dzięki swojemu interaktywnemu charakterowi pozwalają dzieciom odkryć tajnik i ciekawostki naukowe w niecodzienny sposób.

Przedsięwzięcie po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A., a także Partnerzy: firma Darco Sp. z o.o., Nicrometal S.A. oraz Dębicki Park Przemysłowy.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Również i tym razem – podczas 20. już semestru DUT – organizatorzy zapewniają, że dzieci na pewno nie będą się nudzić podczas sobotnich zajęć DUT. Harmonogram semestru zimowego dla swoich uczestników przewiduje 4 godzinne wykłady popularnonaukowe obejmujące dziedziny chemii, kryminalistyki, fizyki oraz psychologii, a także dwa 1,5 godzinne warsztaty w małych grupach.

Podczas pierwszego wykładu uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę Harrego Pottera która pozwoli im odczytywać niewidoczne informacje i wysyłać tajne wiadomości. Na kolejnym poznają również magię Hogwartu ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykania. Natomiast podczas kryminalistycznego wykładu studenci wcielą się w rolę detektywa badając różnego rodzaju ślady… nawet te zostawione przez dinozaury! Nie zabraknie też tematów poświęconych emocjom, które każdy z nas doświadcza lecz nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Mowa tutaj o złości. Czy rzeczywiście szkodzi ona naszej piękności? Analizując „gorące myśli”, które rozpalają i podsycają złość, dzieci wypracują techniki radzenia sobie z pojawiającymi się w nas trudnymi emocjami.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Mali studenci przy pomocy różnego rodzaju świecących eksperymentów odkryją zjawisko fluorescencji, a także wykonają szereg chemicznych kolorowych doświadczeń poznając dodatkowo proces sublimacji przy pomocy magicznego suchego lodu.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 18 września od godz. 10.00 do 25 września 2023 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 27 września 2023 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (18-25 wrzesień), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Miejscem wykładów będzie Dom Kultury i Kino Śnieżka, natomiast warsztaty prowadzone będą w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.