Działania w sprawie sytuacji na rynku zbóż – konferencja PiS

Senator Zdzisław Pupa oraz Poseł Jan Warzecha zaprosili media na konferencję prasową poświęconą sprawom ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Temat przewodni – „Działania w sprawie sytuacji na rynku zbóż”. Podczas spotkania omówiono propozycje przedstawione przez wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka 29 marca podczas obrad „okrągłego stołu rolniczego”.

Spotkanie było również odpowiedzią na kampanię billboardową PO „PiS = drożyzna”. Jan Warzecha odniósł się do haseł, jakie na plakatach zamieszcza Platforma Obywatelska. Poseł przedstawił także ofertę Zespołu Szkół w Brzostku. Placówka, jako szkoła rolnicza prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Najważniejsze założenia Rządowego programu pomocy dla rolników, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku zbóż, spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę:

  1. 600 mln zł z budżetu krajowego na dopłaty do pszenicy i kukurydzy – pomoc zatwierdzona przez KE
  2. Dodatkowe wparcie w ramach rezerwy kryzysowej – około 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej UE i budżetu Polski, aby rozszerzyć wsparcie o pozostałe gatunki zbóż oraz rzepak
  3. Klauzula ochronna polskiego rynku
  4. Wzmocnienie kontroli na granicy
  5. Dopłaty do transportu
  6. Eksport zboża i opróżnianie magazynów
  7. Ułatwienia w budowie powierzchni magazynowych
  8. Kredyty dla rolników i podmiotów skupowych
  9. Nowelizacja ustawy o biopaliwach do końca maja 2023 r. (aby zwiększyć udział biomasy w produkcji paliw).