Balon stratosferyczny wystartował z Brzeźnicy

Dzięki tej akcji będziemy mogli podziwiać kosmiczne widoki. Przy brawach uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy wypuszczono balon stratosferyczny. Sporych rozmiarów, wypełniona helem biała kula wyposażona została w nadajnik APRS wskazujący aktualną pozycję oraz kamerę. Start sprawił duże wrażenie i wzbudził w najmłodszych „ponadziemskie” zainteresowania. Dzieci doskonale wiedziały jaki jest cel całego przedsięwzięcia.

Już po kilkunastu minutach balon oddali się od Brzeźnicy o dziesięć kilometrów i skierował się tak jak zakładali organizatorzy na wschód. Cały lot był oczywiście na bieżąco rejestrowany.

Kolejnym etapem było odszukanie nadajnika i kamery, które powinny bezpiecznie spaść na ziemie. Zapierające dech w piersiach zdjęcia i filmy oraz dane lotu przekazane zostaną do szkół.

W gminie Dębica już od kilku lat rozwijane są projekty dotyczące odkrywania kosmosu. Uczniowie ze szkół w Podgrodziu, Stobiernej i Brzeźnicy mogli rozmawiać z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zorganizowano również spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim. Tym razem wybrano inny, niemniej interesujący sposób na rozbudzenie ciekawości wśród dzieci.

Za przygotowanie akcji odpowiadał cały sztab ludzi. Poza Hubertem Hajdukiem i Włodzimierzem Tarnowskim byli to również specjaliści z Klubu Łączności Ratunkowej z Wrocławia, Polskiego Związku Krótkofalowców, Grupy ARISS Polska oraz Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA z Dębicy. Przedsięwzięcie miało również cel charytatywny. W niebo poleciał tradycyjny brzeźnicki proziak. Po odszukaniu zostanie on wylicytowany na rzecz Kacpra Pluty, który cierpi na rzadką genetyczną chorobę i potrzebuje terapii komórkami macierzystymi.