5 sierpnia 2023 r. rozpoczęliśmy uroczystość nadania statusu oraz 5 lecia istnienia Zakładu Przyrodoleczniczego w Latoszynie

5 sierpnia 2023 r. rozpoczęliśmy uroczystość nadania statusu oraz 5 lecia istnienia Zakładu Przyrodoleczniczego w Latoszynie Zdrój. Uroczystości rozpoczęły się przywitaniem gości a następnie głos zabrał Wójt Gminy Dębica, który wspominał o złożonym procesie reaktywacji uzdrowiska dziękując tym samym wszystkim zaangażowanym.

Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki „Kropla Zdrowia” dla Zasłużonych dla Rozwoju Uzdrowiska Latoszyn Zdrój. Kapituła tytuły w składzie: Wojciech Farbaniec – Zastępca Prezesa SGU RP, Burmistrz Rymanowa, Stanisław Brudny – Aktor teatralny i telewizyjny, Bogdan Wójcik – Prezes Latoszyn Zdrój,  Bolesław Pysz – Radny Rady Gminy Dębica, Adrianna Miazga – Sekretarz Gminy Dębica odznaczyli tym zaszczytnym tytułem 20 osób, którzy w różny sposób przyczynili się do przywrócenia świetności uzdrowiska oraz zapisali się na kartach historii reaktywacji. W gronie zasłużonych znaleźli się:

Alicja Zając –Senator RP             

Zdzisław Pupa- Senator RP

Józefa Szczurek-Żelazko – Poseł na Sejm RP

Krystyna Skowrońska – Poseł na Sejm RP

Jan Warzecha – Poseł na Sejm RP

Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP

Zbigniew Chmielowiec – Poseł na Sejm RP            

Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego

Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Jan Golba – Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, Burmistrz Muszyny

Jan Sarna – Prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religii

Piotr Grzanka – proboszcz parafii NSPJ w Dębicy – Latoszynie

Paweł Wolicki – były Prezes Latoszyn Zdrój

Roman Kluza – mieszkaniec Latoszyna

Agnieszka Kania

Andrzej Knot -były  przewodniczący Rady Gminy Dębia

Rada Gminy Dębica

Ochotnicza Straż Pożarna w Podgrodziu

Mateusz Smoła – FPHU Transkop

Stanisław Rokosz – Wójt Gminy Dębica

Po odczytaniu zasług wszystkich odznaczony oraz  wręczeniu statuetek obecnym i okolicznościowych listów gratulacyjnych miał miejsce recital muzyczny w wykonaniu Kingi Kutrzeby.

Oficjalna część uroczystości zakończyła  się odsłonięciem kapliczki Matki Bożej Niepokalanej przez Wójta Gminy Dębica oraz fundatora figurki P. Piekarczyk oraz poświęceniem jej przez Proboszcza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie Piotra Grzankę.

W kolejny dzień tj. w niedzielę na stadionie w Podgrodziu miała miejsce artystyczna część uroczystości. Na scenie pojawił się Marcin Zawora, Zespół aamianKa oraz gwiazda wieczoru „Sławomir”. 

O Latoszynie:

KIEDYŚ

Gmina Dębica postawiła sobie  za główny cel przywrócenie dawnej świetności Uzdrowisku Latoszyn Zdrój.  Latoszyn Zdrój to najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Słynie z gorących wód siarkowych, leczniczego mikroklimatu oraz pięknej infrastruktury. Nieustannie stawia na rozwój, nie zapominając przy tym o swojej bogatej historii. Nie byłoby to możliwe bez dokonania szeregu inwestycji. Około 450 tysięcy złotych ze środków własnych przeznaczono na analizy chemiczne, które potwierdziły lecznicze właściwości wód siarkowych, opracowanie koncepcji oraz różnorodnych dokumentacji, przeprowadzono także badania mikroklimatu. Dotychczasowa suma wydatków przeznaczonych na budowę kompleksu to 25 mln złotych z czego 13 mln zł pochodziło z różnych źródeł dofinansowania, a 12 mln zł z budżetu Gminy Dębica.

O wodach leczniczych przypomniano sobie w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy odbudowano budynki sanatoryjne. Kuracjusze z całej Polski przyjeżdżali, aby skorzystać z latoszyńskich łazienek, pensjonatów oraz karczmy. Wśród nich był również młody Stanisław Brudny, słynny aktor teatralny i filmowy pochodzący z .Pilzna, który do dziś ze wzruszeniem wspomina chwile spędzone w uzdrowisku. Prężna działalność łazienek przerwała II wojna światowa, w wyniku której zespół budynków uległ całkowitemu zniszczeniu. Od tamtej pory podejmowano kolejne próby reaktywacji, jednak wszystkie okazały się nieskuteczne. Wszystkie – oprócz tej najnowszej. Po słynnych latoszyńskich łazienkach została jedynie polana. W międzyczasie podejmowano próby reaktywacji, ale były one bezowocne.

Teraz

Pod koniec lat 80. historia polany zainteresował się ówczesny Naczelnik Gminy Dębica, Stanisław Rokosz. Wtedy tez narodził się pomysł podjęcia kolejnej próby wskrzeszenia uzdrowiska. Wraz z objęciem funkcji wójta w 1996 roku, rozpoczęły się starania Stanisława Rokosza i ówczesnej rady gminy o reaktywacje Latoszyna Zdroju.

Pierwsze kroki podjęte w celu przywrócenia uzdrowiska dotyczyły kwestii formalno-prawnych. W tym okresie nieoceniona okazała się pomoc profesora Zbigniewa Religi i Jana Golby, prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. W 2008 do rejestru przedsiębiorstw trafił „Latoszyn Zdrój Sp. z.o.o.”. Kilka lat później – w 2014 roku, sołectwa Latoszyn i Podgrodzie otrzymały status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W tym czasie Gmina Debica mogła również liczyć na wsparcie senatora Zdzisława Pupy, posłanki Krystyny Skowrońskiej, senatora Stanisława Zająca, dr Jana Sarny, Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, parlamentarzystów, w tym szczególnie Jana Warzechy i Kazimierza Moskala, oraz wielu innych zwolenników reaktywacji uzdrowiska.

Przełom nastąpił w 2016. To wtedy Gmina Dębica ogłosiła rozpoczęcie budowy zakładu przyrodoleczniczego. Na zadanie przeznaczono 2,5 mln zł w całości z budżetu gminy. Dwa lata później, 2 lipca 2018 roku, nastąpił długo wyczekiwany moment. Pierwszy od 80 lat kuracjusz przekroczył próg uzdrowiska i skorzystał z zabiegów wykorzystujących lecznicze wody. Był to początek nowej ery.

Dwa lata wystarczyły, aby uzdrowisko wzbogaciło się o kolejne obiekty. Progres możliwy był dzięki dofinansowaniu. Środki pozyskano z EFRR w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (województwo jako nieliczne w skali kraju przeznaczyło fundusze na rozwój uzdrowisk). Dzięki temu wybudowano basen zdrojowy, tężnie i pijalnie oraz ścieżki ruchowe, a także amfiteatr. Jednocześnie w roku 2021 gmina otrzymała nagrodę EKO Hestii w kwocie 100 tysięcy złotych.

W międzyczasie, wciąż podejmowano starania o przyznanie Latoszynowi statusu uzdrowiska. W tym celu wykonano szereg analiz, które potwierdziły zdrowotne właściwości klimatu, wód leczniczych oraz wody pitnej. Odwiedzająca w 2020 roku uzdrowisko wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zapewniała o .szybkim rozwiązaniu kwestii statusu. Na decyzje rzędu trzeba było jednak nieco poczekać. W oczekiwaniu na przyznanie statusu, wcale nie marnowano czasu. Uzdrowisko wypuściło pierwsza linie kosmetyków wzbogaconych o wodę siarczkowa z ujęcia w Latoszynie Zdroju. Poszerzono również ofertę zabiegów. Kuracjusze korzystają z sauny fińskiej i bani z zimna woda, apiterapii, kabiny InfraRed, komory normobarycznej. W czasie pandemii COVID-19 przeprowadzano również szczepienia.

7 grudnia 2022 roku – to punkt kulminacyjny trzydziestoletnich starań podejmowanych przez rzesze oddanych sprawie osób – nie tylko tych z terenu Gminy Dębica. To właśnie tego dnia, decyzja rządu, sołectwa Latoszyn oraz Podgrodzie oficjalnie uzyskały status uzdrowiska. Ważnym wydarzeniem było też poświecenie figury Matki Bożej, której zawierzono uzdrowisko oraz wszystkich kuracjuszy.

Dwa miesiące – o tyle udało się wyprzedzić plany. Dzięki temu poszerzono funkcjonalność obszaru jeszcze przed okresem wakacyjnym. Dokonano miedzy innymi modernizacji amfiteatru z wykonaniem zadaszenia oraz rozbudowę widowni. Nie można również zapomnieć o ogrodach i ścieżkach tematycznych wraz z zagospodarowaniem zieleni, adaptacji poddasza na sale konferencyjna i pomieszczenie biurowe, instalacji gruntowej pompy ciepła wraz z fotowoltaiką oraz systemu nawodnienia ogrodów, a także poszerzeniu oferty małej architektury. Środki pochodziły z Rządowego Funduszu Polski Ład i Rozwoju Obszarów Wiejskich (LGD).

To jednak nie koniec nowości.

NIEBAWEM:

Obecnie trwają starania o pozyskanie środków na wykorzystanie wód termalnych z przeznaczeniem na balneologie. Jeżeli zakończa się one sukcesem, uzdrowisko wstąpi na drogę prowadzącą prosto do term oraz aquaparku. Kolejna duża inwestycja to dom zdrojowy, którego budowa datowana jest na przyszły rok. Wioska wykorzystująca dawna architekturę, platformy widokowe czy urządzenia rekreacyjne (m.in. tor tubingowy) – to wszystko pozostaje w planach. Na ten moment prowadzone są również działania mające na celu pozyskanie terenów leśnych pod przyszłe inwestycje. Uzdrowisko liczy na dalsza efektywna współprace z władzami województwa podkarpackiego oraz właściwymi ministerstwami i jednostkami centralnymi, a także pomoc ze strony Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych z dr. Janem Golba na czele. Jedno jest pewne – Latoszyn Zdrój nie zwalnia tempa i dąży do stworzenia oazy spokoju oraz niezależności dla wszystkich kuracjuszy.

Źródło: https://latoszynzdroj.com/5-sierpnia-2023-r-rozpoczelismy-uroczystosc-nadania-statusu-oraz-5-lecia-istnienia-zakladu-przyrodoleczniczego-w-latoszynie-zdro/