40 lat temu powstała parafia NSPJ w Dębicy – Latoszynie

Dziś w Parafii NSPJ w Dębicy – Latoszynie mieszkańcy Latoszyna i Dębicy świętowali 40 lecie istnienia parafia. Jubileusz o symbolicznej liczbie – liczbie która ma rys biblijny, bowiem 40 dni i nocy trwał Mojżesz przed Bogiem na górze Synaj, 40 dni spędził Jezus na pustyni modląc się i poszcząc, 40 dni trwa Wielki Post no i 40 lat zarabiamy na wieczność w tej wspólnocie.
Wszystko zaczęło się 40 lat temu w kaplicy. Wtedy to ks. bp Jerzy Ablewicz erygował parafię Najświętszego Serca i mianował ks. Kazimierza Dominika gospodarzem.

Był rok 1982 i ciężkie czasy, a parafianie wraz z księdzem proboszczem podejmują się trudu budowy kościoła.
Rok 1986 następuje wmurowanie kamienia węgielnego w obecności ks. bp. Piotra Bednarczyka.
Rok 1991 dzięki modlitwie, wspólnej pracy i ofiarności ludzi ks. bp. Józef Życiński dokonuje konsekracji nowej, Świątyni pod wezwaniem NSPJ.
Rok 2000 zostaje oddany do użytku Dom Parafialny który skupia życie kulturalne parafian.
Rok 2006 swoją działalność rozpoczyna cmentarz parafialny poświęcony przez bp. Wiktora Skworca.
Rok 2008 zostaje rozebrana kaplica początkowe miejsce kultu religijnego parafian.

Pierwszym proboszczem wspólnoty i zarazem budowniczym był nieżyjący już ks. Kazimierz Dominiak, następnie ks. Kazimierz Fąfara a obecnie sprawuje urząd gospodarza parafii ks. Piotr Grzanka. Przez parafię przewinęło się 17 wikarych.
W swoich dziejach parafia wyświęciła 4 kapłanów i 3 siostry zakonne.
Wiernych do modlitwy wzywają 3 dzwony.
Piękno liturgii podkreślają dźwięki 23 głosowych organów.
Dumni z osiągnięć wspólnoty dziś z radością uczestniczyli w dziękczynno – jubileuszowej Mszy św. modląc się i dziękując Bogu za łaski. W modlitwach nie zapomnieli o zmarłych parafianach, budowniczych, ofiarodawcach, duszpasterzach i zmarłym przed 6 laty proboszczu Kazimierzu Dominiaku.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się sumą której przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż. W obchodach udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i licznie zgromadzeni parafianie.
Życzymy wszystkim parafianom aby to wspomnienie budowania naszego Domu Bożego pomogło nam w utożsamianiu się z własną wspólnotą wiary i zachęciło nas do codziennego wysiłku dla jej duchowego wzrostu.
Tekst: Parafia NSPJ

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/40-lat-temu-powstala-parafia-nspj-w-debicy—latoszynie-2825.html