10-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Wisłoczanie”

Już od 10 lat krzewią ludową muzykę i kulturę w Polsce, a także na świecie. Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” pierwszy koncert dał w 2007 roku w Złotowie koło Poznania. Po dekadzie grupa posiada wielki bagaż doświadczeń i niezliczoną ilość występów. Jubileuszowy występ w Zespole Szkół w Pustkowie Osiedlu rozpoczął się od poloneza. Było bardzo kolorowo i dostojnie. Następnie zaprezentowali się Mali Wisłoczanie. Dzieci zatańczyły krakowiaka.

Po występie najmłodszych ponownie swoje ponadprzeciętne umiejętności pokazali starsi członkowie zespołu. Publiczność mogła podziwiać szeroki wachlarz rozmaitych tańców – przeworskich, łowickich, lubelskich i żywieckich.

Również miłośnicy ludowej muzyki nie mogli narzekać. Między kolejnymi tańcami na scenie królowały ludowe pieśni w wykonaniu młodych artystów. Przygrywała zaś kapela „Tutti” pod kierownictwem kapelmistrza i kierownika całego zespołu Łukasza Chorążaka.

Wójt Stanisław Rokosz nie tylko dziękował zespołowi, ale również został wyróżniony statuetką Mecenasa Kultury za wspieranie folkloru. Jubileuszowy występ był wyjątkowy również z powodu samej sceny. Po raz pierwszy konstrukcję i nagłośnienie wykorzystywane podczas imprez plenerowych ustawiono w sali gimnastycznej.

Przez dziesięć lat Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” promował Gminę Dębica na festiwalach folklorystycznych m.in. w Macedonii, Czarnogórze i na Węgrzech. Muzycy i tancerze występowali także podczas imprez gminnych. Grupy dziecięce z powodzeniem działają w Pustkowie, Zawadzie, Paszczynie i Nagawczynie. Od 2011 roku zespół podlega pod Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.