Zapraszamy na projekcję filmu pt. „W PIĘKNYM PUSTKOWIE KOŁO DĘBICY…”

reklama

Wójt Gminy Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Europejskie Centrum Pamięcii Pojednania zapraszają do Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu w dniu 9 lutego 2020 r. o godz.18:00. na projekcję filmu pt. „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…” w reżyserii Pauliny Ibek.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, że na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów – Stanisławy Imiołek, Stanisława Szuro oraz Kazimierza Rzucidło w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści.

Obraz jest także opowieścią o teraźniejszości. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Czas trwania: 35 min.

Produkcja: BM Production s.c.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym  Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Wstęp do filmu wygłosi Marian Matkowski – pracownik merytoryczny Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-projekcje-filmu-pt-w-pieknym-pustkowie-kolo-debicy-1368.html