„W pięknym Pustkowie koło Dębicy…” – premiera w TVP HISTORIA

reklama

Zapraszamy na premierową emisję telewizyjną filmu  „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…", która odbędzie się na antenie TVP Historia 14 czerwca 2020 r.  o godzinie 16:54. 

 „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…"

czas: 35 min. 20 sek.

scenariusz i reżyseria: Paulina Ibek

zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Łukasz Perkowski, Maciej Mroziewski, Rafał Śmierzchalski, Jakub Gawryl

montaż: Maciej Gońkiewicz

produkcja: BM Production s.c.

koprodukcja: Podkarpacka Komisja Filmowa

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu. Ich powstanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Pierwszy z obozów powstał w roku 1940 i był przeznaczony dla ludności pochodzenia żydowskiego. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż liczba śmiertelnych ofiar tego obozu wyniosła ok. 7,5 tysiąca więźniów. W 1941 roku uruchomiono w Pustkowie kolejny obóz – tym razem dla jeńców sowieckich. Zginęło ich tutaj około 5 tysięcy. Trzeci obóz – pracy przymusowej dla Polaków – stworzono jesienią 1942 roku. Ogółem w Pustkowie na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie "Królowej Góry" (obecnie "Góra Śmierci").

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/w-pieknym-pustkowie-kolo-debicy—premiera-w-tvp-historia-1598.html