Uroczystości upamiętniające rocznicę rozstrzelania Polaków przy cegielni – Serwis informacyjny Miasta Dębica

27 stycznia 2023

Ikonka głośnika

Loading…

W czwartek 2 lutego odbędą się uroczystości upamiętniające egzekucję dokonaną na 54 Polakach przy nasypie kolejowym obok cegielni w Dębicy. Zapraszamy na ceremoniał patriotyczno-religijny oraz mszę świętą w intencji ofiar zbrodni sprzed 79 lat.

2 lutego 1944 r. 54 Polaków zostało zamordowanych przez okupanta niemieckiego przy nasypie kolejowym w Dębicy. Zbrodnia była odwetem Niemców za operację żołnierzy AK przeprowadzoną w nocy z 29 na 30 stycznia 1944 r. w Czarnej. W wyniku akcji dywersyjnej na niemiecki pociąg urlopowy, którym miał podróżować gubernator Hans Frank, zginęło kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu.

Ofiarami niemieckiej zemsty byli skazani wcześniej na śmierć Polacy, przede wszystkim mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego przywiezieni z niemieckich katowni z Krakowa, Rzeszowa i Tarnowa. Po egzekucji w Dębicy oprawcy pozostawili ciała rozstrzelanych na publiczny widok. Ofiary pochowano wówczas przy cegielni. W roku 1958 dokonano ekshumacji ciał 54 pomordowanych. Ich szczątki spoczywają obecnie w zbiorowej mogile na dębickim cmentarzu wojskowym.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe przy cegielni rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego w czwartek 2 lutego o godz. 9:00. Następnie uczestnicy przejadą pod miejsce pamięci przy cegielni, gdzie około godz. 10:15 nastąpi ceremoniał patriotyczno-religijny i złożenie kwiatów przez delegacje. Po zakończeniu uroczystości przedstawiciele organizatorów złożą kwiaty na Cmentarzu Wojskowym przy zbiorowej mogile 54 ofiar egzekucji.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Dębica oraz Parafia Matki Bożej Anielskiej. Partnerami wydarzenia są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Hufiec ZHP Dębica, Związek Strzelecki „Strzelec” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/uroczystosci-upamietniajace-rocznice-rozstrzelania-polakow-przy-cegielni/