Uroczystości Patriotyczno- Religijne na Górze Śmierci

W dniu 27 kwietnia 2022 r. o godzinie 10.00 odbędą się coroczne Uroczystości Patriotyczno-Religijne na Górze Śmierci, związane z Miesiącem Pamięci Narodowej oraz rocznicą wyzwolenia funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez hitlerowców obozów pracy przymusowej  Pustkowie.

Naszym wspólnym obowiązkiem jest Pamięć o dramacie ludzi, którym przyszło zmierzyć się z okrucieństwem wojny i totalitaryzmu. Wszyscy winniśmy czynić starania o zachowanie tej Pamięci dla następnych pokoleń.

W 2022 r. mija 10 lat od utworzenia Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie stanowiącej integralną część Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. Przy tej okazji pragniemy zaprezentować dwie fotograficzne wystawy czasowe, spośród których pierwsza przedstawi sylwetki ponad 20 byłych więźniów obozu pracy przymusowej Pustkowa.
Druga wystawa w skrócie ukaże 10 lat z działalności Ekspozycji.
Symbolicznym uzupełnieniem tych wystaw, będzie wystawa plenerowa pt. „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne”, zapożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie. 

W programie obchodów:

10.00 Msza Święta i Apel Pamięci

12.00 Zwiedzanie Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie oraz wystaw czasowych

 

Na wydarzenie zapraszają:

Starosta Powiatu Dębickiego

Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego

Wójt Gminy Dębica

Wójt Gminy Ostrów

Burmistrz Miasta Dębica

Burmistrz Miasta Ropczyce

Proboszcz Parafii p.w.  św. Stanisława Biskupa w Pustkowie-Osiedlu

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/uroczystosci-patriotyczno–religijne-na-gorze-smierci-2661.html