Uczniowie ze Stobiernej w Stolicy

W dniach 25-27 października 2022 r. grupa 45 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stobiernej wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Wyjazd odbył się w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wniosek uzyskał aprobatę ministerstwa i szkoła  otrzymała na cel wycieczki dotację w wysokości 15 tys. zł, co pozwoliło znacznie obniżyć kwotę wpłaty od ucznia.

   Wyjazd odbył się wczesnym rankiem we wtorek i już w drodze do Warszawy uczestnicy wycieczki odwiedzili grobowiec najsłynniejszego  polskiego poety epoki renesansu – Jana Kochanowskiego. W Zwoleniu zwiedzili kościół i kaplicę, gdzie do dziś znajduje się nagrobek rodzinny z podobizną poety.

    Pierwszy dzień pobytu w stolicy rozpoczęto od zwiedzania z przewodnikiem Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie. Podziwiano tam   bogate, królewskie dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki wznoszone tu od 1677 roku. Następnie udano się się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie wszyscy uczniowie doskonale odnaleźli się w  tej przestrzeni swobodnej eksploracji, która inspiruje do obserwacji, doświadczania i zadawania pytań. Każdy tu mógł podczas kilkugodzinnego pobytu na około 200 eksponatach wykonać eksperyment z wielu dziedzin nauki, astronomii, fizyki. Po pełnym atrakcji dniu, obiadokolacja smakowała wyśmienicie, a odpoczynek w hotelu był w pełni zasłużony.

Drugiego dnia wraz z panią przewodniczką miało miejsce 6 – godzinne zwiedzanie historycznego zespołu miasta Warszawy Traktem Królewskim. Ciekawa opowieść znawczyni stolicy i zwiedzanie wiodły kolejno zabytkowymi uliczkami wśród historycznych kamienic przez: Pomnik Małego Powstańca, Warszawską Syrenkę, Barbakan, Plac Teatralny do Placu Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie miało miejsce zwiedzanie Łazienek Królewskich oraz jesienny spacer po parku w aurze złotej polskiej jesieni. Później grupa udała się  się do Zamku Królewskiego – siedziby polskich królów, gdzie indywidualnie zwiedzano królewskie komnaty oraz uczestnicy wycieczki  poznali historię budowli  i odświeżyli znajomość wielu kart polskiej przeszłości. Na koniec tego dnia była prawdziwa gratka dla kibiców piłki nożnej – PGE Narodowy dawniej Stadion Dziesięciolecia w Warszawie to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Tu na punkcie widokowym wszyscy  poczuli  się jak prawdziwi kibice.

Ostatni dzień  pobytu w stolicy również był intensywny. Po śniadaniu wszyscy ruszyli w stronę ul.  Wiejskiej na zwiedzanie ważnego  budynku w naszym kraju – siedziby Sejmu  i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Tu wraz z panią przewodnik zwiedzano kolejne korytarze, sale oraz  poznano, jak na co dzień wygląda praca parlamentarzystów, Straży Marszałkowskiej i pozostałych pracowników. Wszyscy mieli  możliwość przebywania w sali obrad Senatu. Uczestnicy spotkali wiele znanych twarzy z życia polityki, gdyż w budynku tego dnia odbywały się posiedzenia Sejmu i Senatu. Następnie Warszawa znów dostarczyła ogromną dawkę historii, podczas zwiedzania  Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku oraz Muzeum Wojska Polskiego, gdzie wyeksponowane są muzealia wojskowo – historyczne.

I nadszedł czas pożegnania stolicy Polski! Wypoczęci, pełni wrażeń, w doskonałych humorach wszyscy uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Stobiernej. Pogoda była wymarzona,                                  a wyjazd bardzo intensywnie zaplanowany. Opiekunami wycieczki byli: pani Anna Pondo, pan Tomasz Świerczek, pani Edyta Tuszyńska i pani Ewa Strózik.

 

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/uczniowie-ze-stobiernej-w-stolicy-2983.html