Szkoły zamknięte do świąt, a potem ferie – co z centrami handlowymi i gastronomią?

Na konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan rządu na najbliższy miesiąc. Centra handlowe zostaną otwarte, ale lokale gastronomiczne, siłownie i ośrodki kultury wciąż nie będą mogły funkcjonować normalnie. Wiadomo też, że uczniowie nie wrócą na razie do szkół.

„Chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera śmiertelne żniwo. Sytuacja nadal jest bardzo poważna. Ciągle zwiększamy bazę dostępnych łóżek – mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki.”

Od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły na powrót rozpocząć działalność, ale w najwyższym reżimie sanitarnym. Rząd ustanowił dwie niedziele handlowe na grudzień – 13 i 20 grudnia.

„Jeżeli placówki nie będą stosowały się do restrykcji, będą one zamykane – ostrzegał premier.”

Nauczanie zdalne zostanie kontynuowane do 23-24 grudnia. Po świętach uczniowie nie wrócą jednak do szkół .Od razu po Świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku rozpoczną się 2-tygodniowe ferie. Termin przerwy zimowej dotyczyć będzie całej Polski. „Do tej pory ferie były rozłożone, by ruch w gospodarce był większy. Jednak w 2021 r. muszą być skumulowane, by ten ruch był jak najmniejszy” – mówił szef rządu.

Morawiecki apelował też, aby w czasie świąt nie przemieszczać się między miastami i spotykać się w małych grupach.

Lokale gastronomiczne, teatry, siłownie i kina pozostaną zamknięte co najmniej do 27 grudnia. Premier tłumaczył, że uratowanie tych miejsc pracy jest niezwykle ważne, ale priorytetem na ten moment jest utrzymanie ilości zakażeń na tym samym poziomie.

„Rząd zdecydował się na odważny ruch otwarcie prawie całego sektora handlowego. Jeśli chodzi o inne branże – musimy się uzbroić w cierpliwość, bo w nich ryzyko kontaktu bezpośredniego jest bardzo duże – mówił wicepremier Jarosław Gowin.”

 

 

Zobacz też: Jakie będą kolejne kroki w walce z epidemią? Konferencja Premiera – Na Żywo

Jakie będą kolejne kroki w walce z epidemią? Konferencja Premiera – Na Żywo