Szkoła nadal przygotowuje mundurowych

1 marca 2023 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii  Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu odbyło się uroczyste przyrzeczenie kadetów I i II klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Jednym z zaproszonych gości był Poseł Jan Warzecha oraz Wójt Stanisław Rokosz. Podczas swojego przemówienia wyróżnił młodych ludzi, którzy wykazali się ogromną odpowiedzialnością wobec kraju, wstępując w szeregi szkoły o charakterze mundurowej. Wspomniał, że znajdują się w szczególnym miejscu, gdyż szkoła, w której uczą się i pobliskie tereny  w okresie okupacji były miejscem poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager i obozu pracy. Jednocześnie podziękował nauczycielom i młodzieży za to, że zawsze wspierają Gminę Dębica i biorą udział w gminnych uroczystościach patriotyczno-religijnych.

Wójt Rokosz dodał, że dobrze się stało, że szkoła nie została ograniczona w swojej działalności, a zapewnienia Starosty Powiatu Dębickiego Piotra Chęćka się spełniły, za co serdecznie podziękował Staroście. Podziękowania zostały również złożone na ręce Dyrekcji Szkoły i całej szkolnej społeczności.

 

Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu to jedyna szkoła w powiecie dębickim, która prowadzi nabór do klasy wojskowej – Oddziału Przygotowania Wojskowego. W ramach nauki uczniowie, oprócz typowych przedmiotów objętych programem klas licealnych, realizują program nauczania opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zajęcia z „edukacji mundurowej” prowadzą żołnierze 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Młodzież podczas zajęć uczy się budowy broni, techniki i taktyki użycia broni, bierze udział w zajęciach na strzelnicy, uczy się rzutów granatem, patrolowania oraz technik kamuflażu. oraz zapoznaje się z tajnikami pracy w służbach mundurowych.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/szkola-nadal-przygotowuje-mundurowych-3130.html