Świat żegna papieża Benedykta XVI – Serwis informacyjny Miasta Dębica

05 stycznia 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Dzisiaj w Watykanie odbywają się uroczystości pogrzebowe zmarłego 31 grudnia 2022 roku papieża seniora Benedykta XVI. W dniu pogrzebu we wszystkich parafiach w Polsce odprawiane są msze święte w intencji zmarłego papieża. Nabożeństwa odbywają się również w parafiach na terenie Dębicy.

Wierni żegnają papieża seniora Benedykta XVI

Wierni żegnają papieża seniora Benedykta XVI

Wierni żegnają papieża seniora Benedykta XVI

Wierni żegnają papieża seniora Benedykta XVI

O godzinie 8:00 w kościele pw. św. Jadwigi mszę dziękczynną za życie i pontyfikat Benedykta XVI odprawił ks. prałat Ryszard Piasecki. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz miasta; burmistrz wraz zastępcami oraz przewodniczący Rady Miejskiej, a także mieszkańcy Dębicy i wierni.

Dębica zawdzięcza Benedyktowi XVI swoją patronkę. W 2008 roku Stolica Apostolska przychyliła się do wniosku ówczesnych władz samorządowych Dębicy, a także biskupa Wiktor Skworca, duchownych i wiernych świeckich w sprawie obwołania Św. Jadwigi Śląskiej patronką Dębicy. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej bp Wiktor Skworc, ordynariusz diecezji tarnowskiej, odczytał dekret nadesłany z Watykanu o zatwierdzeniu patronki dla Dębicy. Oryginał papieskiego dekretu został przekazany Janowi Borkowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej III kadencji.

Papież senior zmarł w sobotę 31 stycznia 2022 r. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej i kierował Kościołem katolickim przez osiem lat, od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Był 265 papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu.

Uroczystości pogrzebowe papieża seniora pod przewodnictwem papieża Franciszka miały miejsce dziś (5 stycznia) o godz. 9.30. Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

Źródło: https://debica.pl/swiat-zegna-papieza-benedykta-xvi/