SOWIECI DO DOMU. Napis z Dębicy trafi na kopertę Poczty Polskiej

Zdjęcie napisu “SOWIECI DO DOMU 17 IX 39” zostanie umieszczone na kopercie Poczty Polskiej. O historii wyjątkowej fotografii opowiada Janusz Kwiatek.
“W drugiej połowie lat 80 – tych (trudno jest już dziś ustalić dokładny rok) pod osłoną nocy z 16 na 17 września na elewacji Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dębicy powstał napis wykonany pędzlem i biała farbą o treści „SOWIECI DO DOMU 17 IX 39”. Budynek szkoły zlokalizowany jest naprzeciwko placu Gryfitów przy którym w pałacu Raczyńskich siedzibę miał Sąd oraz Prokuratura Rejonowa oraz niecałe 200 metrów od Domu Seniora przy placu Mikołajkowów, gdzie siedzibę miał Komitet PZPR. Okolica ta była w tym czasie mocno patrolowana przez patrole Milicji Obywatelskiej, po tym jak wcześniej na elewacji komitetu powstał napis “babylon is fallen”.
Ten, choć popełniony w dobrej wierze, chuligański czyn spełnił swoją rolę. Uczniowie szkoły dopytywali zdezorientowanych nauczycieli co oznacza ta data i napis.
Rankiem 17 września, wykorzystując nieuwagę patrolu MO obserwującego okolicę, wykonane zostały zdjęcia napisu przez mojego brata Andrzej Kwiatek w towarzystwie Robert Rachwal i Wiesław Orzech. Następnie w domowych (piwnicznych ) warunkach wykonano kilka odbitek i sprawa poszła w zapomnienie. Kilka lat temu przeglądając stare negatywy natrafiłem na te zdjęcia. Zamówiłem odbitki, zeskanowałem i wrzuciłem na FB na rocznicę 17 września. I w zasadzie na tym można by zakończyć.
W sierpniu bieżącego roku skontaktowała się ze mną Pani Honorata Kuraszkiewicz z Działu Produktów i Usług Filatelistycznych Poczty Polskiej z prośbą o zgodę na publikację zdjęcia. Zdjęcie rozprzestrzeniło się w intrenecie i zwróciło uwagę grafika. Po konsultacji z autorem fotografii zgoda została udzielona. W ten sposób mikroskopijny fragment z historii Dębicy znalazł się wydawnictwie Poczty Polskiej”.