Śnieżka w jubileuszowej Złotej Setce podkarpackich firm

FFiL Śnieżka SA zajęła 19. miejsce w prestiżowym rankingu największych przedsiębiorstw województwa: Złotej Setce Firm Podkarpacia 2021. Została również uhonorowana pozycją w „złotej dziesiątce” Firm
20-lecia XXI wieku, wyłonionych w jubileuszowej edycji zestawienia.

Do zajęcia tak wysokiej lokaty wśród podkarpackich przedsiębiorstw przyczyniły się wysokie wyniki sprzedaży Śnieżki w poprzednim roku. Przychody spółki wypracowane na rodzimym rynku w 2020 roku wyniosły 583,7 mln zł. Polscy konsumenci podczas zeszłorocznego boomu remontowego bardzo chętnie sięgali po farby z segmentu premium sygnowane marką Magnat oraz wysokiej jakości produkty do ochrony i dekoracji drewna marki Vidaron.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA została także wyróżniona miejscem na liście Firmy 20-lecia
XXI-wieku, który towarzyszył tegorocznej 15. Złotej Setce Firm. W zestawieniu podsumowującym ostatnie dwie dekady ujęto podkarpackie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 500 pracowników, które swoją działalnością wymiernie przysłużyły się regionowi i jego mieszkańcom.

Choć od lat prowadzimy międzynarodową działalność, więzi Śnieżki z Podkarpaciem są bardzo mocne. Dlatego nagrody zdobywane lokalnie niezmiennie mają dla nas wysoką wartość i bardzo nas cieszą. Jesteśmy też od kilku dekad świadkami, jak w regionie rozwijają się inne, niezwykle prężnie działające przedsiębiorstwa. Obecność w tak znakomitym gronie to dla nas zaszczyt – podkreślił Piotr Mikrut, prezes zarządu FFiL Śnieżka SA.

Śnieżka ponownie znalazła się również na liście podkarpackich spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – z 3. lokatą w tegorocznym zestawieniu (o jedno miejsce wyższą niż rok wcześniej). FFiL Śnieżka SA to zarówno jedyna firma ze swojej branży na parkiecie, jak i jedna
z 11 takich firm w województwie. Na koniec 2020 roku jej wartość rynkowa (kapitalizacja) wynosiła 1,1 mld zł. Ponadto Śnieżka z zysku osiągniętego w ubiegłym roku wypłaciła rekordową dywidendę – sięgającą 45,4 mln zł. Spółka regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami od swojego debiutu na giełdzie, czyli już od 18 lat.

Złota Setka Firm Podkarpacia to ranking przygotowywany od 2007 roku przez „Gazetę Codzienną Nowiny” przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Do rankingu kwalifikowane są najprężniej działające przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do budowania wzrostu gospodarczego oraz polepszania poziomu życia mieszkańców Podkarpacia. Zestawienie jest również ważnym źródłem informacji o kondycji podmiotów gospodarczych z regionu.

*****

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to spółka dominująca w Grupie Śnieżka, która jest jednym z liderów rynku farb oraz preparatów do ochrony i dekoracji drewna w Polsce, na Węgrzech i na Ukrainie (w segmencie wyrobów dekoracyjnych), a także jednym z wiodących producentów w segmencie szpachli gipsowych na Białorusi.

FFiL Śnieżka SA produkuje wyroby do ochrony i dekoracji różnorodnych podłoży, użytkowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Są to m.in.: farby do ścian i fasad, wyroby do malowania drewna i metalu, szpachle do ścian oraz drewna, jak również system dociepleń budynków. Wyroby te są sprzedawane pod markami: Magnat, Śnieżka, Vidaron, Rafil, Foveo-Tech, Ultra Biel i Beston.

Od 2003 r. akcje FFiL Śnieżka SA są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a w strukturze akcjonariatu spółki dominują jej założyciele i ich sukcesorzy, którzy kontrolują około 65% głosów na walnym zgromadzeniu. Od debiutu na giełdzie FFiL Śnieżka SA regularnie, każdego roku wypłaca akcjonariuszom dywidendę z wypracowanych zysków.