Śladami historii na Oddziale Dziecięcym dębickiego szpitala

Kolorowe obrazy nawiązujące do historii ziemi dębickiej to zwieńczenie pracy renowacyjnych, jakie Śnieżka wykonała na oddziale dziecięcym szpitala w Dębicy. Przed kilkunastu laty był on jednym z pierwszych objętych programem Śnieżki „Dziecięcy świat w kolorach”. Teraz tutejsza pediatria ponownie zyskała kolorowe oblicze, tym razem na rekordową w historii projektu skalę.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA już od 14 lat realizuje program społeczny „Dziecięcy świat w kolorach”. W tym czasie odnowionych i artystycznie odmalowanych zostało 30 oddziałów dziecięcych szpitali w całej Polsce. Jubileuszowa, trzydziesta odsłona programu miała miejsce w placówce przy ul. Krakowskiej 91 w Dębicy. Na jej ścianach pojawiły się barwne motywy nawiązujące do bogatej historii ziemi dębickiej.

Znajdziemy tu zarówno lokalizacje najstarszych grodów słowiańskich, np. owianego legendą Głodomanku, jak i wyobrażenie zamku w Wiewiórce – ulubionej rezydencji hetmana wielkiego koronnego, Jana Amora Tarnowskiego. Nie mogło zabraknąć też sceny wręczenia przez króla Kazimierza III Wielkiego aktu lokacji miasta Dębicy w 1358 roku Świętosławowi Gryficie. Zobrazowane zostały również bardziej współczesne zabytki, jak chociażby zamek Ligęzów (później Raczyńskich) w Zawadzie. Piękne malunki wyszły spod pędzla współpracującej ze Śnieżką artystki, Joanny Jeleniewskiej.

Barwne motywy stanowiły zwieńczenie pełnej renowacji szpitala w Dębicy. Tym razem, podjęte przez Śnieżkę działania obejmowały bowiem nie tylko przygotowanie, malowanie i zdobienie powierzchni ścian, lecz także m.in. wymianę stolarki drzwiowej czy montaż odbojnic. Dodatkowo, w ramach tej odsłony programu powstał kącik dla dzieci, który będzie umilał małym pacjentom czas spędzony na oddziale.

– Kącik zabaw i relaksu to element, który sfinansowaliśmy premiując zaangażowanie naszych pracowników w jeden z projektów wewnętrznych. Tym samym każdy członek naszego zespołu miał możliwość wesprzeć oddział swoją „pięciozłotówką”. W przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 650 osób, i to właśnie one są pośrednio współfundatorami wyposażenia kącika. Mamy nadzieję, że ten barwny element dopełni efekt naszych działań na dębickim oddziale, który ze względu na lokalny charakter przedsięwzięcia wsparliśmy sumą rekordową w historii całego programu „Dziecięcy świat w kolorach” – mówiła podczas otwarcia Joanna Wróbel-Lipa, Wiceprezes Zarządu FFiL Śnieżka SA.

 

Uroczysta prezentacja odnowionego Oddziału Dziecięcego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy odbyła się 18 czerwca br. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele szpitala, Śnieżki, władz samorządowych oraz mediów regionalnych i lokalnych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z filmową relacją z wydarzenia:

https://bit.ly/31GbfCN

 

***

„Dziecięcy świat w kolorach” to realizowany przez FFiL Śnieżka SA autorski program społeczny, w ramach którego oddziały dziecięce w całej Polsce zyskują nową kolorystykę i blask. Dzięki niemu, od 2005 roku pomalowano już 30 oddziałów pediatrycznych w całej Polsce. Integralnym elementem malowania jest zaangażowanie w projekt plastyków, pod pędzlem których ściany pokryte kolorami Śnieżki wypełniają się bajkowymi motywami i barwnymi postaciami. Odnawianie przestrzeni, w których leczone są dzieci i zamienianie ich w baśniowy świat, obok wymiaru praktycznego ma także znaczenie terapeutyczne. Ciepłe, przyjemne wnętrza i kolorowe, bajkowe obrazki pozwalają maluchom choć na chwilę zapomnieć o bólu i chorobie oraz zapewniają im komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/sladami-historii-na-oddziale-dzieciecym-debickiego-szpitala-909.html