Rusza Tydzień bez Elektrycznych Śmieci

22 listopada 2021

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

Będzie podróż autem na elektryczne śmieci, pszczeli taniec, teleturniej Milionerzy oraz warsztaty trash art. To tylko niektóre odsłony Tygodnia bez Elektrycznych Śmieci organizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

Do inicjatyw realizowanych w dniach od 22 do 26 listopada, fundacja zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów on-line. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Politechnika Świętokrzyska.

Inauguracja wydarzenia będzie miała miejsce w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Co łączy prehistoryczne dinozaury z pszczołami? Kiedy narodziło się pojęcie ekologii? W jaki sposób zamienić elektryczne śmieci w przestrzenną makietę Ziemi z przyszłości? Otwarciu wydarzenia będą towarzyszyć warsztaty na żywo z tworzenia wyjątkowych dzieł sztuki. W specjalnym pokazie lektorskim zaprezentowany zostanie wiersz autorstwa Marty Iwańskiej-Siwek o tym, czym jest czerwony pojemnik i jaka jest jego rola w miastach uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Jednocześnie będzie ogłoszony konkurs na najlepiej wyrecytowany wiersz.

We wtorek odbędą się warsztaty na żywo z tworzenia wyjątkowych dzieł sztuki. Uczestnicy będą m.in. tworzyć piłeczki sensoryczne z elektrycznych śmieci.

Środa upłynie pod znakiem wirtualnej podróży samochodem z pszczołami. Dzieci i młodzież będą śledzić każdy ruch pojazdu, poszukają odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z elektrycznymi śmieciami, które trafiają do czerwonych pojemników np. Dębicy. Będzie można z bliska przyjrzeć się rozładunkowi samochodu, zobaczyć instalacje np. do recyklingu lodówek oraz przekonać się, na czym właściwie polega recykling.

Z pszczołami uczestnicy przedsięwzięcia nie rozstaną się także w czwartek. Wtedy właśnie odbędzie się mini wykład o sekretach z życia pszczół. Co widzą pszczoły? Jak trafiają do swojego ula? Czy w zimie nie są głodne? Dlaczego tańczą? Dodatkowo: PSZCZELI TANIEC – warsztaty taneczne dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych poprowadzi profesjonalny instruktor tańca i choreograf.

Ostatni dzień Tygodnia bez Elektrycznych Śmieci upłynie pod znakiem pytań o recykling, elektryczne śmieci oraz o instalacje i zakłady MB recycling.

Zapraszamy na kanał YouTube Szkolnego Centrum Recyklingu oraz na profil Facebook Szkolnego Centrum Recyklingu: http://Szkolne Centrum Recyklingu – YouTube i https://www.facebook.com/SzkolneCentrumRecyklingu

Szkolne Centrum Recyklingu to nowoczesna platforma edukacyjna, na której uczniowie i nauczyciele znajdą gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, artykuły, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone szeroko rozumianej ochronie środowiska naturalnego.

Źródło: https://debica.pl/rusza-tydzien-bez-elektrycznych-smieci/