Rusza program „Złota Rączka dla Seniora” – Serwis informacyjny Miasta Dębica

12 stycznia 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Naprawią zamki, cieknący kran, a także przymocują lustro lub obraz. To tylko niektóre prace, jakie będą wykonywać „Złote Rączki dla Seniorów”. Fachowcami od drobnych napraw będą osoby zatrudnione w Centrum Integracji Społecznej.

fot. pixabay

Uchwałę w sprawie wprowadzenia w Dębicy programu „Złota Rączka dla Seniora” jeszcze w listopadzie ubiegłego roku przyjęli miejscy radni. Jego celem jest zapewnienie nieodpłatnej pomocy w drobnych naprawach domowych seniorom, którzy ze względu na swój wiek, samotność, chorobę, czy też niepełnosprawność nie mają możliwości własnym staraniem wykonać wielu prac. Program skierowany jest do osób powyżej 65. roku życia, mieszkających na terenie Gminy Miasta Dębica, którzy na stałe zajmują lokal, w którym ma zostać wykonana usługa.

Przykładowy katalog napraw świadczonych w ramach Programu:

• wymiana/naprawa kranów w kuchni, łazience;
• udrażnianie zatkanych odpływów, wymiana syfonów;
• naprawa spłuczki;
• montaż/wymiana deski sedesowej;
• podłączenie pralki/zmywarki;
• regulacja/uszczelnienie drzwi i okien;
• naprawa klamek/zamków w drzwiach i oknach;
• przymocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek;
• naprawa listew przypodłogowych;
• drobne naprawy mebli (wymiana zawiasów, dokręcenie nóżki, dodanie metalowych wsporników);
• inne drobne czynności naprawcze i montażowe, które zostaną zaakceptowane przez pracownika Centrum Integracji Społecznej.

– Mamy nadzieję, że poprzez te drobne usługi seniorzy, którzy często są samotni, schorowani będą mogli zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.
W pierwszym okresie będziemy chcieli przyglądnąć się, jak ten program będzie funkcjonował. Jeśli będzie duże zainteresowanie, po dwóch, trzech miesiącach zwiększymy środki i zastanowimy się jak zmodyfikować ten program, aby był dobrze dostosowany do potrzeb seniorów w Dębicy – podkreśla Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.

Seniorzy, pragnący skorzystać ze wsparcia w ramach programu, powinni zgłosić ten fakt osobiście, bądź przez opiekuna, czy też pracownika służb społecznych, telefonicznie, mailowo lub bezpośrednio w siedzibie Realizatora, w godzinach pracy jednostki.

Dane kontaktowe:
Centrum Integracji Społecznej w Dębicy
ul. Brzegowa 42
Godziny pracy: poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30
Telefon: 14 676 39 06
Adres mailowy: cis.debica@gmail.com
– Termin realizacji tych drobnych prac będziemy ustalać indywidualnie z seniorem lub jego opiekunem. To kolejne zadanie, które będzie realizować CIS, dlatego te obowiązki musimy wpleść w to co już robimy – podkreśla Monika Skowron, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Dębicy.

Szczegóły Programu wraz z zakresem możliwych usług, kryteriami korzystania ze wsparcia w ramach Programu oraz trybem zgłaszania i sposobami realizacji usług zawarte są w Regulaminie Programu Pomocy „Złota Rączka dla Seniora” dostępnym poniżej, ale także na stronie internetowej Centrum Integracji Społecznej.

document
document
document

Maciej Małozięć – zastępca burmistrza Dębicy

Monika Skowron – kierownik Centrum Integracji Społecznej

Źródło: https://debica.pl/rusza-program-zlota-raczka-dla-seniora/