Rumuńska delegacja z miasta Bistrity z wizytą w Dębicy

reklama

Środa, 09 Październik 2019

W dniu 8 października br. w Urzędzie Miejskim w Dębicy w ramach unijnego programu rozwoju regionalnego gościła w Dębicy 20 osobowa delegacja pracowników Urzędu Miejskiego w Bistrity w Rumunii.

Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk przywitał delegację, na której czele stał koordynator projektu, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Bystrzycy Radu Dreptate.  

Cel wizyty został określony, jako wymiana doświadczeń i zapoznanie się z formalno-prawnym zarządzaniem dębickiego samorządu.  Naczelnik Wydziału Promocji Monika Rojek- Kałek zaprezentowała gościom ogólne zasady lokalnego procesu podejmowania decyzji, zarządzania strategicznego, zarządzania zasobami ludzkimi, stosowania systemu oceny pracowników, współpracy miasta Dębicy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Ciekawostką dla delegacji było zagadnienie związane z funkcjonowaniem Budżetu Obywatelskiego  jako mechanizm stosowany w wielu samorządach w Polsce, który pozwala mieszkańcom włączyć się w decydowanie o sposobie wydawania części środków z budżetu miasta.  Omówiony został proces inicjowania pomysłu, etapy jego wdrażania oraz osiągnięte rezultaty.

 

Prezentacja była okazją wymiany doświadczeń i opinii z rumuńskimi uczestnikami. Urzędnicy z Bystrzycy wdrażają system CAF od ubiegłego roku w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską oraz rząd centralny. W ramach wizyty studyjnej w Polsce odwiedzili Kraków, Dębicę, Tarnów i Jasło.

 

Bistriţa (Bystrzyca) to miasto w północnej Rumunii, położone w Karpatach Wschodnich nad rzeką o takiej samej nazwie. Założone zostało w pierwszej połowie XIII wieku przez sprowadzonych przez króla Gejzę II (1130-1162) w te rejony niemieckich kolonistów (Sasów). Bystrzyca stanowi ośrodek administracyjny okręgu Bistrița-Năsăud. Miasto liczy 76 tys. mieszkańców.

(źródło: http://navtur.pl/place/show/2664,bistrita)

 

 

 

 

Archiwum newsów

dr4

dr11

dr3

Dsc04279

dr10

dr2

dr17

dr9

dr16

dr8

dr15

dr7

dr14

dr6

dr13

dr5

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2019/10/rumunska-delegacja-z-miasta-bistrity-z-wizyta-w-debicy