Rok 2017 na drogach Powiatu dębickiego

Dwanaście osób zginęło na drogach powiatu dębickiego w 2017 roku. W tym czasie doszło do 96 wypadków i 901 kolizji. Jak wynika z policyjnych statystyk osób rannych było 113. Funkcjonariusze zatrzymali 184 nietrzeźwych kierowców (czyli średnio jeden taki przypadek na dwa dni) oraz 64 rowerzystów. W porównaniu z tą statystyką bardzo korzystnie wypadł noworoczny weekend. Od 29 grudnia do 1 stycznia dębicka policja nie odnotowała przypadków jazdy po alkoholu.

Policjanci w całym kraju apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze zwłaszcza po zmroku. Teraz kiedy warunki pogodowe są trudne, piesi i rowerzyści są mało widoczni.

Apel skierowany jest też do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.