Rekordowy budżet powiatu dębickiego – jak przebiega realizacja?

Już w chwili uchwalenia wiadomo było, że tegoroczny budżet powiatu dębickiego będzie rekordowy. W 2018 roku sumę dochodów oszacowano na kwotę przekraczającą 159 mln zł, a planowane wydatki inwestycyjne na ponad 54 mln zł. Znaczna część tej sumy oraz środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych miały zostać przekazane na budowę nowych łączników autostradowych, mostu na Wisłoce i szkoły specjalnej oraz dofinansowanie dla szpitala.

Sprawdziliśmy jak po blisko sześciu miesiącach w praktyce wygląda realizacja budżetu. Przy zachodnim węźle autostradowym roboty trwają pełną parą. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Dębicy. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 22 mln złotych. Prace mają się zakończyć we wrześniu.

Także we wrześniu tego roku, ma być gotowy łącznik wschodni wraz z rondem na drodze wojewódzkiej w Pustyni. Koszt prac, które już się rozpoczęły, to blisko 6 mln złotych. Zaawansowane działania prowadzone są również w temacie rozpoczęcia budowy nowej przeprawy przez Wisłokę. Chociaż po otwarciu ofert okazało się, że most będzie droższy o ok. 10 mln złotych niż planowano, to wicestarosta Mateusz Pasek zapewnia, że inwestycja dojdzie do skutku.

Powiatowy budżet na rok 2018 uwzględnia także wydatki związane z budową nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Na ten cel przewidziano 2 mln zł. Nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt powstanie przy ul. Parkowej w Dębicy. Teren przygotowano już pod budowę.

Duże zmiany zachodzą też w dębickim szpitalu. Dzięki środkom z powiatowego budżetu i dofinansowaniu z województwa możliwy był zakup najwyższej jakości sprzętu medycznego, m.in. tomografu, laparoskopu wyposażonego w nóż harmoniczny oraz toru wizyjnego do badań endoskopowych. A już jesienią ma zostać oddany do użytku nowy blok operacyjny wraz z centralną sterylizacją, stacją łóżek oraz lądowiskiem dla helikopterów. Koszt przedsięwzięcia to blisko 20 mln zł. Połowę tej kwoty stanowi unijna dotacja, o którą postarał się powiat.