Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pustkowianie” na festiwalu w Macedonii

Wójt Gminy Dębica miał przyjemność przyjąć osobiste podziękowania za wsparcie w organizacji wyjazdu Zespołu Pieśni i Tańca "Pustkowianie". Delegacja zespołu złożyła wizytę Panu Wójtowi 22 sierpnia dzieląc się wrażeniami i dziękując za wsparcie.

W dniach 4-11 sierpnia 2022r. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pustkowianie” z Pustkowa-Osiedla gościł na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca pn.  „St KLIMENT OHRIDSKI” w Ohrid w Macedonii. Na festiwalowej scenie przy głównym deptaku Zespół zaprezentował polskie regionalne tańce. W festiwalu wzięło udział 9 zespołów taneczno – muzycznych, m.in. z Bułgarii, Słowacji, Mołdawii, Rumunii i z Polski.

Festiwal odbywa się co roku w malowniczym miasteczku Ohrid, położonym w południowo-zachodniej Macedonii nad Jeziorem Ohrid, które jest najstarszym w Europie i najgłębszym na Półwyspie Bałkańskim. Mieszka tutaj około 55 tysięcy osób. Jezioro Ohrid słynie z krystalicznej wody, która aż zachęca do pływania.

Zespół zwiedził wiele ciekawych miejsc m.in Cerkiew św. Jana Teologa z Kaneo, Twierdzę Samuela, Starówkę miasta Ohrid, Teatr Antyczny, Klasztor Św. Nauma, Monastyr Świętego Nauma,  Zatokę Kości, Cerkiew św. Klemensa, pomnik Aleksandra Macedońskiego oraz stolicę Macedonii – Skopje. Jedną z głównych atrakcji był rejs statkiem po ohrydzkim jeziorze.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pustkowianie” dziękuje Gminie Dębica za pomoc w organizacji wyjazdu. Zespół godnie reprezentował Gminę Dębica, region i kraj prezentując na scenie polską kulturę ludową, śpiew, tańce i stroje.  Zespół działa pod patronatem Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/regionalny-zespol-piesni-i-tanca-pustkowianie-na-festiwalu-w-macedonii-2820.html