Regionalizacja, otwarte stoki i hotele – znów zmiany w obostrzeniach w związku z koronawirusem

Kolejne zmiany w obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa. 24 lutego podczas konferencji prasowej o godzinie 15:00 poinformowano o nowych zasadach.

Zmiany dotyczą między innymi nakazu zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego nie będzie już możliwe używanie przyłbic, czy też chronienie się przed wirusem poprzez zakładanie chusty albo szalika. Obowiązkowe stanie się używanie maseczki ochronnej: medycznej lub materiałowej.

W związku ze zwiększeniem ilości zakażeń od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim obowiązywać będą nowe obostrzenia.

„Chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina i inne miejsca użyteczności publicznej zostały zamknięte – powiedział minister zdrowia Niedzielski.”

Inne będą również zasady przekraczania granic kraju. Od 27 lutego na teren Rzeczypospolitej Polskiej swobodnie wjadą wyłącznie osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa. W innym wypadku taka osoba będzie musiała poddać się kwarantannie.

„Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu z ostatnich 48 godzin – mówił Niedzielski.”

Mimo wcześniejszych spekulacji stoki narciarskie pozostaną otwarte bez zmian, podobnie jak hotele w większej części kraju.

„Dzisiejsze wyniki, czyli te ponad 12 tysięcy nowych zakażeń, wskazują, że trzecia fala się rozpędza – ostrzegał Adam Niedzielski. – Jak popatrzymy na to, co dzieje się w ostatnich tygodniach, to widać, że dynamika rośnie. Średnia dzienna liczona dla ostatniego tygodnia praktycznie osiągnęła poziom 8 tysięcy przypadków, a jeszcze tydzień temu było niecałe 6 tysięcy.”

Dotychczasowe zasady będą obowiązywały niezmiennie do 14 marca.