Przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z Dębicy

reklama

Piątek, 20 Marzec 2020

W ramach obchodów 101. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, na Placu Farnym w Rzeszowie, odbyło się uroczyste przyrzeczenie młodzieży zrzeszonej w Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu wzięła udział liczna grupa strzelców z Dębicy.

Ślubowanie odbyło się na historyczny sztandar leżajskich strzelców z 1927 r., którego współfundatorem był Marszałek Polski Józef Piłsudski. Uroczystości pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli poprzedziła msza święta w kościele pw. Świętego Krzyża pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef  Kasprzyk, Zastępca Dyrektora ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON Waldemar Zubek, Skarbnik Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Maciej Jarosiński oraz weterani AK z Rzeszowa. W wydarzeniu uczestniczyli również parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych i mieszkańcy regionu.

Rotę przyrzeczenia odczytał minister Jan Józef Kasprzyk. Po przyrzeczeniu kapelan JS 2021, ks. st. chor. ZS Stanisław Szcząchor, udzielił strzelcom błogosławieństwa.  W ramach obchodów odbyły się pokazy sprawności oraz defilada pododdziałów.

Dębicki Strzelec został reaktywowany w 2009 r. Jednostka nosi imię Tadeusza Münnicha, absolwenta gimnazjum w Dębicy, twórcy Związku Strzeleckiego w Dębicy, pułkownika WP i adiutanta Naczelnego Wodza w 1939 r. Na czele dębickiej jednostki ZS stoi chor. ZS Artur Lis, a szefem sztabu jest chor. ZS Andrzej Lis. Strzelec zrzesza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zgrupowanych w kilku plutonach. Młodzież uczestniczy w uroczystościach patriotyczno-religijnych na terenie Dębicy i regionu. Strzelcy wspierają organizację wydarzeń kulturalno-sportowych oraz zapewniają opiekę medyczną podczas imprez współorganizowanych przez miasto. Udział dębickich strzelców w uroczystościach w Rzeszowie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu miasta Dębicy.

Archiwum newsów

Przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z Dębicy

Przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z Dębicy

Przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z Dębicy

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2020/03/przyrzeczenie-strzeleckie-mlodziezy-z-debicy