Prace renowacyjne kolejnych mogił bohaterów

reklama

Czwartek, 06 Sierpień 2020

Trwają prace związane z renowacją dziewięciu mogił pojedynczych znajdujących się na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

Jest to kolejny etap renowacji Cmentarza Wojskowego w Dębicy, który realizowany jest dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez miasto.

Zakres prac renowacyjnych mogił obejmuje m.in. usunięcie wyprawy akrylowej, zanieczyszczeń oraz elementów luźnych i odpadających, dezynfekcję, stabilizację fundamentów (wypoziomowanie oraz uzupełnienie ubytków, pęknięć i złuszczeń), a także impregnację oraz scalenie kolorystyczne powłoką hydrofobową.

Wykonawcą przedmiotowych robót jest firma „PRO – Art” z Jasienicy, a ich wartość wynosi 21 585,50 zł z czego 20 000,00 zł pochodzi z dofinansowania od Wojewody Podkarpackiego w ramach środków przeznaczonych na realizację prac remontowych i konserwacyjnych na cmentarzach i mogiłach wojennych. Prace modernizacyjne nadzorowane są przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie.

Na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy spoczywają zarówno żołnierze polegli w okresie I wojny światowej, uczestnicy walk o granice w latach 1918-1920, a także ofiary II wojny światowej. Miasto Dębica nieustannie podejmuje działania, aby pamięć o poległych była godnie czczona, a miejsca ich spoczynku zadbane i zachowane w jak najlepszym stanie. Obecnie miasto stara się o pozyskanie środków na renowację ogrodzenia Cmentarza Wojskowego. Natomiast jeszcze w tym miesiącu przeprowadzone zostaną drobne prace naprawcze zabezpieczające odpadające płytki na ogrodzeniu.

Archiwum newsów

Prace renowacyjne kolejnych mogił bohaterów

Prace renowacyjne kolejnych mogił bohaterów

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2020/08/prace-renowacyjne-kolejnych-mogil-bohaterow