Pożegnanie mistrza. Trwają uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego

Pożegnanie mistrza. Trwają uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie ma charakter państwowy. Bierze w nim udział prezydent Andrzej Duda. Dębicę reprezentują między innymi burmistrz Mariusz Szewczyk oraz Ewa Trojan, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów, pochodzący z Dębicy Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat w Krakowie. Odszedł w swoim domu 29 marca 2020 roku, po długiej chorobie. Ze względu na pandemię zorganizowano rodzinną uroczystość pogrzebową. Urna z prochami została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie. Dziś przyszedł czas na uroczystości o charakterze państwowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie z udziałem najbliższych artysty, przedstawicieli państwowych, reprezentantów lokalnych władz, instytucji oraz środowisk artystycznych.

„W drodze na uroczyste przeniesienie prochów śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego z bazyliki św. Floriana na miejsce wiecznego odpoczynku w kryptach kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. To zaszczyt uczestniczyć w ostatniej ziemskiej drodze wybitnego kompozytora, dębiczanina, obywatela świata” – napisał na swoim profilu włodarz Dębicy. Urna z prochami mistrza, w drugą rocznicę śmierci zostanie złożona w Panteonie Narodowym, w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła.